تشريح جزئیات معافیت "کفالت و موارد خاص"
معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی گفت: در حال حاضر دو نوع معافیت "کفالت و موارد خاص"وجود دارد که در سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان اجرا می شود.
سرهنگ حلوایی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر به پرسش های مرتبط با حوزه فعالیتش پاسخ گفت و جزئیات معافیت از خدمت سربازی را تشريح كرد.
معافیت كفالت شامل چه افرادی می شود؟
حلوایی: اگر مشمولی تك پسر باشد و بالای 18 سال سن داشته و سالم باشد می تواند كفیل پدرش شود و با استفاده از این قانون معاف شود، همچنین چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش یك فرزند پسرش معاف خواهد شد.
چنانچه پدری كمتر از 60 سال سن داشته باشد ولی بر اثر بیماری با تائید شورای پزشكی نیازمند مراقبت باشد فرزندش معاف می شود و اگر مادری فاقد همسر باشد (فوت یا طلاق) و تک پسر سالم بالای 18 سال داشته باشد فرزندش معاف خواهد شد.
همچنین اگر فردی خواهر یا برادر صغیر داشته باشد و پدرش هم فوت كرده باشد می تواند کفیل شود و بر اساس این قانون معاف شود.
اگر چنانچه فردی برادرش بیمار باشد و "همسر، پدر و فرزند" هم نداشته باشد می تواند كفیل برادرش شود می تواند معاف شود، همچنین اگر خواهری كه از سن 18 سالگی تا 24 سالگی به عقد كسی در نیامده و مجرد باشد و پدرش هم در قید حیات نباشد می تواند از معافیت استفاده نماید.
برای جد و جده به شرط اینکه فرزند دختر و پسر نداشته باشد و تنها نوه سالم بالای 18 سال داشته باشند این پسر می تواند معاف شود.
 معافیت موارد خاص چه مواردی است؟
در بحث قانون جامع حمایت از معلولین اگر کسی پدر و مادرش معلول باشد و بهزیستی و شورای پزشکی نظام وظیفه تائید کنند یکی از فرزندان آن خانواده معاف می شود و اگر در این خانواده علاوه بر پدر و مادر 2 فرزند دیگر نیز معلول باشند یک فرزند دیگر آنها هم معاف می شود.
 در بخش معافیت معلولین با توجه به عنایت مقام معظم رهبری، اگر در خانواده ای یک فرزند پسر بالای 18 سال باشد و یک معلول (چه خواهر یا برادر) این فرزند هم می تواند معاف شود. که این موضوع در قانون حمایت از معلولین عنوان شده بود دو فرزند معلول یک نفر معاف می شود که در این قانون یک فرزند معلول تنها برادرش معاف می شود.
همچنین اگر کسانی که پدر یا مادرشان " 25 درصد جانبازی، 30 ماه سابقه جبهه، و 36 ماه سابقه آزادگی " داشته باشد می تواند یک فرزندش معاف شود.
 همچنین اگر با تلفیق موارد جانبازی، سابقه جبهه و آزادگی با هم منجر به 30 ماه شود فرزند خانواده معاف خواهد شد به عنوان مثال: اگر فردی 10 ماه خدمت جبهه و 20 درصد جانبازی داشته باشد با توجه به اینکه مجموع تلفیق موارد آن 30 ماه می شود فرد می تواند معاف شود.
اگر مادری فاقد همسر و تحت پوشش کمیته امداد باشد و دو فرزند پسر بالای 18 سال داشته باشد استثنا با توجه عنایات مقام معظم رهبری یکی از فرزندانش معاف می شود.
استفاده از معافیت ها و مواردی که مطرح شد مشمول زمان است؟
در بخش معافیت کفالت همیشگی است ولی در بخش معافیت موارد خاص تا پایان سال 89 جاری است.
همه کسانی که مشمول معافیت هایی که عنوان داشته اید شده اند کارت های معافیت آنها صادر شده است؟
کسانی که در قانون 3 برادری معاف شده اند کارت های معافیت آنها صادر و ارسال شده است و بخش زیادی از افراد کارت های معافیت خود را دریافت کرده اند.
 اگر فردی بیش از 3 ماه مدارک خود را ارائه کرده اما هنوز کارت معافیت برایش صادر نشده است پرونده فرد دچار نقص بوده که لازم است با مراجعه به دفاتر خدمات پلیس +10 و یا واحدهای وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه کنند و اگر نقصی در پرونده آنها وجود دارد رفع نقص کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما