منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
مبارزه با مفاسد يکي از بارزترين علايم گرايش به اجراي عدالت از سوي قوه قضاييه است
آيت‌الله آملي لاريجاني روساي کل دادگستري استان‌ها را به تقويت روش و منش عادلانه، استمرار مبارزه و برخورد قانوني، قاطع و سريع با مفاسد اجتماعي و اقتصادي، برنامه‌ريزي براي کاهش استفاده از مجازات زندان، نظارت مستمر بر عملکرد قضات و کارمندان قضايي، گسترش نظم و انضباط‌کاري و تلاش در بهبود روشهاي خدمت رساني و کاهش پرونده هاي قضايي فرا خواند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضائیه، رييس قوه قضاييه در گردهمايي روساي کل دادگستري ها و دادستان هاي مراکز استان ها به تشريح برخي اقدامات و برنامه‌هاي دستگاه قضايي پرداخت و نقطه نظرات خود را با هدف بهبود و افزايش کارايي دادگستري استان‌ها بيان کرد.
رييس قوه قضاييه، دستگاه قضايي را يکي از ارکان مهم نظام برشمرد و گفت: دستگاه قضايي در اجرايي شدن منويات نظام اسلامي نقش مستقيم و برجسته‌اي دارد و بايد از تمام ظرفيت‌ها، توانمندي‌ها و فرصت‌هايي که در قانون اساسي هم پيش‌بيني شده، اما متأسفانه به دليل کمبود امکانات تاکنون شايد از آن غفلت شده، براي افزايش اقتدار نظام اسلامي استفاده کرد.
وي تاکيد کرد: مردم از نظام ليبرال دمکراسي سرخورده شده‌اند، همانطور که سالها پيش از مارکسيسم که مخالف فطرت انساني بود، سرخورده شدند و اکنون تشنه حرف نو هستند و به دنبال شرايط و نظامي مي‌گردند که در مقام عمل بتواند منويات آنان را محقق سازد.
رييس قوه قضاييه افزود: مردم جوامع غربي به دنبال گفتمان عدالت به عنوان گفتمان غالب در روابط انساني و ساختار زندگي خود هستند.
لاريجاني به آيه 25 سوره مبارکه حديد اشاره کرد و گفت: در اين آيه آمده است که «لقد ارسلنا رسلنا بالبينات و انزلنا معهم الکتاب و الميزان ليقوم الناس بالقسط» مطابق اين آيه شريفه تحقق عدالت غايت تمام مکاتب الهي و رسالت تمام انبياء است و حاکمان و مديران کشور اسلامي بايد نه تنها در شعار که در عمل، عدالت را سرلوحه تمام کارهاي خود قرار دهند.
رييس قوه قضاييه مبارزه با مفاسد را يکي از بارزترين علايم گرايش به اجراي عدالت از سوي قوه قضاييه اعلام کرد و گفت: مبارزه با مفاسد شامل تمام مفسده‌هايي است که مخل نظم و آسايش و ثبات جامعه مي‌شود و منحصر به مبارزه با مفاسد اقتصادي نيست.
لاريجاني با اشاره به تشديد برخورد دستگاه قضايي با مفاسد اجتماعي در دو سال اخير گفت: عزم دستگاه قضايي مقابله با انواع مفاسد است و مردم مشاهده کردند که در برخي جرايم که وجدان عمومي جامعه را جريحه‌دار کرد؛ قوه قضاييه با سرعت و البته دقت به آن رسيدگي و احکام صادره اجرا شد.
رييس قوه قضاييه همچنين مقابله با مفاسد اقتصادي را يادآور شد و افزود: جداي از مقابله و برخورد جدي با عوامل فساد اقتصادي، مسوولان قواي سه گانه بايد به طريق مقتضي نسبت به ريشه‌يابي و علل بروز مفاسد اقتصادي تلاش کنند.
لاريجاني در ادامه از تلاش و عزم قوه قضاييه در برخورد با متجاوزان و متعرضان به منابع طبيعي، اراضي ملي و جنگلها خبر داد و خطاب به رؤساي کل دادگستري‌هاي سراسر کشور گفت: بزودي شوراي عالي نظارت در قوه قضاييه بصورت جدي و فعال وارد عرصه مي شود و مديران قضايي در سراسر کشور بايد آماده پذيرش گروههاي بازرسي اين شورا در زمينه بررسي و نظارت بر روند مقابله با متجاوزين به اراضي ملي، جنگلها و ساير منابع طبيعي باشند و گزارش‌هاي موردي خود را نيز به اين شورا جهت رسيدگي اعلام دارند.
رييس قوه قضاييه همچنين از رؤساي کل دادگستري‌ها خواست نسبت به کاهش استفاده از مجازات زندان تدابير و برنامه‌هاي عملي خود را اتخاذ و قضات را نسبت به استفاده بيش از حد از مجازات زندان و آسيب‌هاي وارده از اين طريق حساس کنند و حتي المقدور در تعيين مجازات ها از جايگزين هاي قانوني استفاده كنند.
لاريجاني به قانون محکوميت‌هاي مالي نيز اشاره کرد و در زمينه احراز اعسار محکومان مالي بويژه محکومان مهريه گفت: اميدوارم اين روند که افراد زنداني مي‌شوند و بعد مساله اعسار آنان رسيدگي مي‌شود مورد تجديدنظر قرار گيرد و بحث عسر همزمان با بحث اجراي محکوميت‌هاي مالي مورد رسيدگي قرار گيرد.
رييس قوه قضاييه در ادامه تلاش براي کاهش پرونده‌هاي قضايي بويژه در شعب تجديدنظر، تعيين تکليف پرونده‌هاي موجود در بخش اجراي احکام، رسيدگي دقيق به پرونده‌هاي اعمال ماده 18 از سوي رؤساي کل دادگستري و نيز هماهنگي در اطلاع‌رساني بويژه در پرونده‌هاي حساس را متذکر شده و بر تلاش همه جانبه تمام مسئولان، قضات و کارکنان دستگاه قضايي براي کاهش مشکلات و افزايش خدمت رساني به مردم تأکيد کردند.
پس از سخنان رييس قوه قضاييه، رؤساي کل دادگستري و دادستان‌هاي مراکز استان‌ها به بيان نقطه‌ نظرات خود پرداختند و سپس جلسه در حضور آيت الله لاريجاني وارد دستور کار شد و راجع به رفع پاره اي مشکلات تصميم گيري شد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما