منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
آيت‌الله لاريجاني: توهمات سياسي نبايد در رسيدگي‌هاي قضايي تأثيري داشته باشد

altرئيس قوه قضائيه خطاب به کساني که با ايجاد «توهم مسامحه» در برخورد با متهمين ،توقع تسريع در رسيدگي برخلاف قوانين را از دستگاه قضايي دارند،تأکيد كرد: برخي افراد علي‌رغم تذکرات قبلي، توقع بيشتر از اجراي قانون را از دستگاه قضايي دارند.

به گزارش روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله آملي لاريجاني در ادامه تاكيد كرد:اين توقعات سياسي برخلاف شرع و قانون است و ملاک دستگاه قضايي در رسيدگي به پرونده‌هاي قضايي فقط قوانين موضوعه و شرع مقدس است.

وي بار ديگر ضمن سفارش قضات به رعايت انصاف و عدالت در عين قاطعيت و تأکيد بر اجراي دقيق قوانين افزود: قضات نبايد از برخي کم‌ لطفي‌ها رنجيده خاطر شوند و توهمات سياسي نبايد در رسيدگي‌هاي قضايي آنان تأثيري داشته باشد، چون اگر بي‌گناهي بر اثر تعجيل در رسيدگي مجازات شود عندا... جوابي نخواهيم داشت.

رئيس قوه قضائيه همچنين با اشاره به اجراي برخي احکام صادره در مورد تعدادي از اعضاي گروهک‌هاي محارب افزود: افرادي که احکام آنان به موقع به اجرا درآمد کساني بودند که سلاح به دست گرفته و وابسته به گروهک‌هاي محارب و تروريست بوده و يا با مواد منفجره دستگير شده بودند. در تمام مراحل رسيدگي قانون آئين دادرسي کيفري در مورد آنان دقيقاً اجرا و رعايت شد.

وي كه در جلسه مسئولان عالي قضايي سخن مي‌گفت با گراميداشت ياد و خاطره امام خميني(ره)، انقلاب اسلامي ايران را مايه تجديد حيات اسلام و مسلمين دانست که امواج آن به مرزهاي کشور محصور نماند و به سرعت فراگير شد و تمامي کشورهاي اسلامي را درنورديد و مايه اميد و الگوي حق طلبان جهان شد.

رييس قوه قضاييه شخصيت امام خميني(ره) را محصور در رهبري انقلاب اسلامي ايران ندانست و افزود: رجوع به عالم معنويت در عين سياست از نقاط قوت امام راحل (ره) بود که در عين رتق و فتق امور هيچگاه از ياد حق و رعايت حدود الهي غافل نبودند و از اين باب تذکرات فراواني به مسئولان وقت دادند و جمع بين ظاهر و باطن و کثرت و جمعيت، مسير انسان‌هاي کامل است.

وي، نظام جمهوري اسلامي ايران را يادگار امام خميني(ره) دانست و بر حفظ آن تأکيد و اظهار كرد: دستگاه قضايي در برخورد با گروهک‌هاي محارب که با تلاش مذبوحانه قصد اخلال در امنيت کشور و تزلزل در نظام جمهوري اسلامي ايران را دارند، قاطعانه برخورد مي‌کند و هيچگاه کوتاه نخواهد آمد.

 در ادامه اين جلسه ضمن بحث و بررسي پيرامون موضوعات مربوط به حقوق بشر، دکتر محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه گزارش مبسوطي از آخرين وضعيت حقوق بشر و ابعاد مختلف جهاني آن ارايه كرد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما