منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
قوه قضائیه در برخورد با مفاسد اقتصادی با صلابت عمل کرده است
رييس قوه قضاييه در اولين جلسه مسئولان عالي قضايي در سال جديد با ارزيابي عملکرد يک‌سال گذشته قوه قضاييه در برخي بخش‌ها گفت: دستگاه قضايي دستگاه بزرگي است و امور بسيار مختلفي را متکفل است، خصوصا با توجه به وظايف سازمان‌هاي تابعه آن ولي وظيفه اصلي‌اش بر همگي روشن است. مهمترين وظيفه رسيدگي به تظلمات و مرافعات مردم و رفع خصومت و رفع مرافعات و اجراي عدالت است که البته اجراي عدالت خودش مجاري و مظاهر مختلفي دارد.
آیت الله آملي لاريجاني در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادي در دستگاه قضايي گفت: از جمله مطالبي که در سال قبل بر آن تاکيد کرديم، بحث برخورد با مفاسد اقتصادي بود. بحمدالله قوه قضاييه در اين مسئله با صلابت عمل کرده و هيچ‌گاه از مسيري که شروع کرد عقب‌ ننشسته است. البته ما دستگاه تبليغاتي نيستيم که هر روز اعلام کنيم که چه کرده‌ايم. دستگاه قضايي بايد رسيدگي عادلانه داشته باشد. اينکه برخي توقع دارند هر روز گزارش کنيم که اين پرونده در چه مرحله‌اي است، توقع نادرستي است. قوه قضاييه وظايفي دارد که در حد وسع به انجام اين وظايف پرداخته و ان‌شاالله نتايجش در هر بخش در اولين فرصت به ملت عزيز اعلام خواهد شد.
وي در همين زمينه به موارد متعددي از برگرداندن اموال عمومي اشاره كرد و افزود: در منابع طبيعي و در اموال عمومي و اموال خصوصي مخصوصا بحث بانک‌ها، اموال و مطالبات استيفا شده و در يافتن کساني که مفسده اقتصادي داشته‌اند و در کشور کلاهبرداري مي‌کرده‌اند، جرايمي را مرتکب مي‌شده‌اند و يا از رانت‌ها استفاده مي‌کرده‌اند، اقدام شده و موارد مختلفي منتهي به حکم شده است که اخبار آن در سايت قوه قضاييه هم اعلام شده‌ است.
رييس دستگاه قضايي برخورد با اشرار و برهم‌زنندگان امنيت اجتماعي را يکي از کارهاي اصولي قوه‌قضاييه در سال قبل دانست و خاطرنشان كرد: قاطعيت قوه قضاييه در اين زمينه هم بر مردم آشکار شد و بناي ما بر اين است که اين کار را ادامه بدهيم. البته تا رسيدن به نقطه مطلوب خيلي فاصله داريم ولي در عين حال تلاشي شروع شده و اميدواريم که تلاش‌هاي متواضعانه دستگاه قضايي مقبول مردم منصف و مردم حق‌طلب ما باشد.
آیت الله آملي لاريجاني با تشريح بحث نظارت در دستگاه قضايي اظهار كرد: بحث تقويت نظارت در دستگاه قضايي به شدت دنبال شده و البته نظارت در دستگاه قضايي مختلف است. برخي از اين نظارت‌ها معطوف به خود دستگاه قضايي است و برخي هم مربوط به خارج از دستگاه قضايي مثل قوه مجريه است. سازمان بازرسي کل کشور برنامه بسيار خوبي داشته که در مورد بازرسي از دستگاه‌هاي اجرايي کشور، برخي از آنها به نتيجه رسيده و برخي نيز در جريان است و اميدواريم که سازمان بازرسي کل کشور با قوت کار خودش را انجام دهد.
وي نظارت در خود دستگاه قضايي را از ديگر اقدامات عملي قوه قضاييه در سال گذشته دانست و تصريح كرد: نظارت در خود دستگاه قضايي توسط ديوان عالي کشور براي اولين بار در قوه قضاييه عملي شد و معاونتي در ديوان عالي کشور تاسيس شد و با وجود اينکه امکانات و عِده و عُدّه در ديوان عالي کم است، با همين وصف ديديم که چند مورد نظارت‌هاي بسيار موثر و خوبي در ديوان عالي صورت گرفت و گزارش‌هاي رسيده حکايت از نتايج مطلوب آن دارد و قضات فاضل و با اراده اين گزارش‌ها را تهيه کردند. در دادسراي انتظامي قضات هم برنامه‌ نظارتي بسيار خوبي اجرا شد.
رييس قوه قضاييه با اشاره به ضرورت تقويت اصل نظارت و لزوم تشويق و تنبيه در سيستم مديريتي دستگاه قضايي گفت: نتايج نظارت‌هايي که سال گذشته نسبت به قضات و وضعيت دستگاه‌ها از ناحيه دادسراي انتظامي قضات انجام گرفت بسيار خوب بود. ما برخي از قضات را تشويق کرديم و نسبت به برخي هم توبيخ‌هايي صورت گرفت. اميدواريم که اين جريان نظارتي براي سلامت خود اين دستگاه به صورت دائمي انجام بگيرد و من مطمئنم که نتايج بسيار خوبي عائد خواهد شد.
آیت الله آملي لاريجاني همچنين بر ضرورت تقويت استفاده از فن‌آوري‌هاي نوين در دستگاه قضايي تاکيد كرد و افزود: يکي از کارهاي بسيار خوبي که در سال گذشته ادامه پيدا کرد و مورد تاکيد قرار گرفت، استفاده از فن‌آوري‌هاي نو در دستگاه قضايي بود. مرکزي که به عنوان مرکز آمار و فن‌آوري اطلاعات تاسيس شد، پيشرفت چشمگيري داشت. با وجود کمبود بودجه که بسيار محسوس بود اما با پيگيري و تلاش و جديت خود دوستان کارهاي بسيار خوبي انجام گرفت و تقريبا به‌جز چند نقطه، کل کشور زير پوشش CMS قرار گرفته است.
وي جذب نيروي قضايي را از اولويت‌هاي اقدامات دستگاه قضايي برشمرد و اظهار كرد: يکي از کارهاي مهم ديگري که در سال گذشته انجام گرفت، بحث جذب قاضي با انجام مراحل جذب، آموزش و کارآموزي قضايي از طريق معاونت آموزش بود. واقعا کار بسيار مفيدي صورت گرفت و برخي ايده‌هاي نو در آنجا اجرا شده است. اساتيد مختلف به همراه قضات به استان‌هاي مختلف سفر کردند و در اختبار اين افراد تلاش خوبي به عمل آمده و در نتيجه عده قابل توجهي از کساني که در رشته حقوق تحصيل کرده‌ ‌بودند در مرحله جذب براي قوه قضاييه هستند و همينطور عده‌اي از فضلا در حوزه‌هاي علميه بحمدالله آماده ورود به دستگاه قضايي هستند.
رييس قوه قضاييه تشکيل معاونت پيشگيري از وقوع جرم را از ديگر اقدامات صورت گرفته در سال گذشته دانست و گفت: با تشکيل معاونت پيشگيري از وقوع جرم، اين مقوله مورد تاکيد بيشتري قرار گرفت. البته نفس رسيدگي‌هاي قوه قضاييه به نحوي پيشگيري است ولي واضح است که بر حسب قانون اساسي وظايف ديگري هم وجود دارد و اميدواريم بحث لايحه پيشگيري از جرم در مجلس هر چه سريعتر اصلاح و اين لايحه انجام خوبي پيدا کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، در ادامه اين جلسه مقرر شد کميته‌اي به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين رييسي با بررسي زمينه‌هاي تحقق جهاد اقتصادي، نقش قوه قضاييه در اين مسئله را تبيين و ظرف مدت يک ماه گزارش نهايي آن را به جلسه مسئولان عالي قضايي ارائه کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما