منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
ايجاد برخي تغييرات در ساختار قوه قضاييه به منظور بهبود عملکردها
رييس قوه قضاييه از ايجاد برخي تغييرات در ساختار قوه قضاييه به منظور بهبود عملکردها خبر داد و گفت: قوه قضاييه نيازمند تشکيل معاونت راهبردي، معاونت فرهنگي متناسب با وظايف و سياست‌هاي مرتبط است و اميدواريم تشکيل اين معاونت‌ها برنامه‌ريزي و اجرايي شود.
به گزارش ايسنا، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسوولان عالي قضايي با تبريک مبعث پيامبر اسلام (ص) گفت: مساله بعثت انبياء و وحي از اسرار الهي است.
رييس قوه قضاييه در ادامه با اشاره به هفته قوه قضاييه گفت: هفته قوه قضاييه بسيار مفيد است و در اين هفته در کل کشور رييسان کل دادگستري‌ها و دادستان‌ها به فراخور حال صحبت‌هايي با مردم داشتند و مسوولان عالي قوه قضاييه هم در صدا و سيما و در رسانه‌ها مطالبي براي مردم مطرح کردند که براي شناساندن دستگاه قضايي بسيار مفيد بوده است.
آيت الله آملي لاريجاني به ديدار مسوولان قضايي با مقام معظم رهبري اشاره کرد و افزود: تعابيري که مقام معظم رهبري نسبت به قوه داشتند به نظرم يکي از سرمايه‌هاي بسيار ارزشمند کاري براي مسوولان قوه قضاييه است، اميدواريم که در کنار اين اعتمادي که مقام معظم رهبري به قوه داشتند ما هم بتوانيم با عملکرد درست و تلاش بيش‌تر پاسخ مناسبي بدهيم و ان‌شاءالله وضع قوه قضاييه بهبود بيش‌تر پيدا کند.
رييس قوه قضاييه اقتدار و اعتمادسازي را دو رکن موفقيت قوه قضاييه برشمرد و گفت: ما بايد طوري عمل کنيم که مردم اعتماد کنند و اعتماد هم چيزي نيست که انسان تنها با حرف بتواند تحصيل کند، اعتماد را با عمل درست و با رفتار صحيح مي‌توان تحصيل کرد و اين البته کار آساني نيست به‌خصوص براي دستگاهي مانند قوه قضاييه که بر لبه خطر ايستاده است.
او با اشاره به اين که حرکت در مسير شاخص‌هاي اعلام شده از سوي مقام معظم رهبري دستگاه قضايي را در مسير درست رهنمون مي‌سازد، اقتدار دستگاه قضايي را رکن ديگر موفقيت برشمرد و اظهار كرد: بحمدالله به حسب قانون قوه قضاييه مقتدر است. قانون اساسي براي قوه قضاييه خصايصي ذکر کرده و اختيارات و وظايفي قرار داده که واقعاً شايد در کل دنيا کم‌تر جايي اين اقتدار براي قوه قضاييه باشد. دستگاه قضايي‌ ما به لحاظ قانون اساسي و نيز قوانين عادي که طبيعتاً از قانون اساسي نشأت مي‌گيرند دستگاه قضايي مقتدري است، منتها عمل خارجي ما هم بسيار مؤثر است. اين که صرفاً قانون مطلبي نوشته باشد ولي ما نتوانيم اجرا کنيم فايده‌اي ندارد و البته روشن است که به معنايي مجري اصلي اين قانون در دستگاه قضايي، مسوولان عالي قضايي هستند.
رييس قوه قضاييه تأکيد کرد: مطمئنم اگر هر کسي در جايي مسووليتي دارد تلاش کند که تمام ظرفيت‌هاي سمتي را که داراست به فعليت برساند آن وقت اقتدار قوه قضاييه روشن مي‌شود و از مهم‌ترين عوامل اين است که قوه قضاييه حسب قانون نسبت به همه يکسان عمل کند و تبعيض در کارنباشد.
آيت الله آملي لاريجاني گفت: اين‌طور نباشد که اگر کسي از بستگان ماست و يا اگر کسي يک مقامي دارد از او بترسيم و در مقابل اگر ضعيفي تخطي کرد، به تخلفات و جرايم او رسيدگي کنيم، بلکه راهش اين است که قوه قضاييه بدون ملاحظه روابط، بدون ملاحظه برخي عناويني که اشخاص دارند، مسير قانوني خودش را طي کند و در اين مسير قانوني هم حسب قانون عمل کند يعني اگر بناست به پرونده کسي هم برسد، به نحو قانوني باشد و از افراط و تفريط دوري شود.
رييس قوه قضاييه به بحث لزوم حفظ حرمت اشخاص اشاره کرد و گفت: نکته‌اي که در سخن مقام معظم رهبري بود و من هم مکرراً تذکر داده‌ام بحث حفظ حرمت و آبروي اشخاص است که متأسفانه در اين زمينه روش بدي در مطبوعات و رسانه‌ها، حتي در رسانه ملي پيش آمده است. همه مي‌دانند که من در جريان فتنه با اين که برخي متهمان در همراهي با کساني که در خارج از کشور بودند، عليه اصل نظام کار مي‌کردند ولي با اين حال جلوي پخش تلويزيوني محاکمات دادگاه‌ها را گرفتم. تلاش بر اين است اقدامات قضايي قابل خدشه قانوني نباشد.
آيت الله آملي لاريجاني افزود: اميدواريم که همه مسوولان دستگاه قضايي که اولين مخاطب اين سخن هستند رعايت کنند و بعد هم رسانه‌ها رعايت کنند و حرمت مؤمن را که در برخي از روايات اعظم از حرمت کعبه شمرده شده واقعاً حفظ کنيم.
رييس قوه قضاييه بر ضرورت تلاش در شناسايي نقاط ضعف و مشکلات نيز تأکيد کرد و افزود: تأييدات مقام معظم رهبري نبايد معنايش اين باشد که ما خداي ناکرده مشکلات را نبينيم. ما مشکلاتي در دستگاه قضايي داريم که خودمان بايد به آن اذعان داشته‌ باشيم و به طرف اصلاح آن برويم.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما