منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
برخورد با فساد از مهم‌ترين سياست‌هاي ما در دستگاه قضايي بوده است
رييس قوه قضاييه با بيان اين‌كه «در مورد اهميت نظارت در كشور اختلاف نظري وجود ندارد و همه اهميت نظارت در جامعه را مي‌دانند» گفت: همه مردم و مسوولان مي‌دانند كه بايد مبارزه با فساد را جدي گرفت. در دستگاه قضايي نيز برخورد با فساد از مهم‌ترين سياست‌هاي ما بوده است.
به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني طي سخناني در چهارمين اجلاس ارتقاي سلامت نظام اداري با اشاره به پرونده بزرگ فساد مالي تصريح كرد: از روز اول كه ما از اين موضوع مطلع شديم، هجمه‌هاي تبليغاتي وسيعي در درون و بيرون كشور صورت گرفت و بسياري از رسانه‌هاي خارج از كشور اين‌گونه تبليغ مي‌كردند كه نظام اين كشور قدرت مبارزه با اين فساد را ندارد و از كنار آن عبور خواهد كرد و اعلام مي‌كردند كه قوه قضاييه توان برخورد با اين موضوع را ندارد.
وي ادامه داد: به حمدالله با وجود همه تبليغات وسيع ما توانستيم با كار شبانه‌روزي مسوولان ذي‌ربط، دادستان كل، قضات و دادسرا و دادگاه و همچنين كارشناسان متعدد، اين موضوع را مديريت كنيم. برخورد قاطعي نيز صورت گرفت. افرادي كه ذي‌نفع بودند دستگير شدند، به جز افراد معدودي كه متاسفانه با برخي از غفلت‌ها توانستند فرار كنند و اميدواريم آن‌ها به كشور برگردند و برخورد منطقي با آن‌ها صورت گيرد.
رييس دستگاه قضايي افزود: كسي نبايد در اين ترديد كند كه اين فساد بزرگ بود. متاسفانه گاهي كلماتي به زبان رانده مي‌شود كه از آن اين بو به مشام مي‌رسد كه دستگاه قضايي برخورد سياسي كرده است. اين حرف اصلا صحيح نيست. اگر كسي وقوع بزرگ اين فساد را انكار كند، مثل اين است كه سرش را در برف كرده باشد. تسهيلاتي كه بايد در خدمت توليد قرار مي‌گرفت، خلاف مقررات و ضوابط در اختيار افرادي قرار مي‌گرفت كه آن‌ها اين ميزان را در غير مجراي خود به كار مي‌بردند.
وي اظهار كرد: اين در حالي است كه براي وام گرفتن يك جوان، موانع بسياري برسر راهش وجود دارد اما سه هزار ميليارد تومان و يا بيشتر در اختيار كساني قرار داده مي‌شود كه آن را در مجراي صحيح خود قرار نمي‌دهند. آيا اين فساد نيست؟ آيا اين برخورد سياسي است؟ ما نبايد پنهان‌كاري كنيم. حتي شنيده‌ شد برخي گفتند مگر حالا چه شد؟ در كنار فشارهاي بسيار زيادي كه به قوه قضاييه وارد شد، ما دادگاه را به صورت علني برگزار كرديم. البته قاضي بايد حرف همه را بشنود و تعصبي به خرج ندهد. بحمدالله قاضي دادگاه با طمانينه حرف‌ها را گوش مي‌كند.
وي در ادامه اين سوال را مطرح كرد كه آيا كيف‌هاي پر از پول رشوه‌اي كه داده مي‌شد، فساد نيست؟
رييس قوه قضاييه گفت: من از ابتدا با تعبير اختلاس خيلي موافق نبودم اما اقداماتي كه صورت گرفته، فساد بزرگي بوده و جرم است. كيف‌هاي بسياري پر از پول به مسئولان بانك‌ها داده شده است. آيا اينها فساد نيست؟ اگر فساد نيست پس چه چيزي محسوب مي‌شود؟ به نظر من فساد بزرگي واقع شده و اعتماد عمومي نيز مخدوش شده است ولي دستگاه قضايي با عزم راسخ با اين مساله برخورد كرده است.
آيت‌الله آملي لاريجاني با تاكيد بر اينكه ما پاي اين مساله ايستاده‌ايم، خاطرنشان كرد: اين موضوع را نمي‌توان كمرنگ كرد. مساله‌اي است كه واقع شده و پوشاندن حقايق هيچ تاثيري براي كسي ندارد. بايد بپذيريم كه در دستگاه‌هاي اجرايي ما فسادي بوده است. اينكه مسئول بانكي چنين كارهايي را انجام بدهد، ما بايد جلويش را بگيريم.
وي با ابراز تاسف از اينكه گاهي اوقات اين مساله كمرنگ مي‌شود، افزود: البته ممكن است قوه قضاييه در جايي كند و در جايي تند عمل كند. اينكه گفته مي‌شود آن بانكي كه مسئول اصلي اين ماجرا بوده، كنار نشسته، اين‌طور نيست. ما تمام كساني را كه به نحوي با اين موضوع مرتبط بوده‌اند، خواسته‌ايم. منتها افرادي كه در اين موضوع دخيل بوده‌اند، گروه‌هاي مختلفي هستند. تخلف برخي از آنها اداري است و ما هنوز به اين موضوع نرسيده‌ايم كه رشوه دريافت كرده‌اند اما برخي رشوه‌هاي كلان گرفته‌اند. فردي 12 ميلياردتومان رشوه گرفته و هنگامي كه دادستان به او گفته آن را برگردان، فورا 5 ميليارد تومان برگردانده است. بنابراين مشخص مي‌شود كه آنها بسيار دارند كه به اين آساني بازمي‌گردانند. آيا نبايد با آنها برخورد كرد؟
به گزارش ايسنا، رييس قوه قضاييه ادامه داد: كار ما نيز حتما بدون خدشه نيست اما بدانيد ما عالمانه و عامدانه اين‌گونه رفتارهاي غيرعادلانه را انجام نخواهيم داد و اين‌گونه نيست كه مفسدي بتواند از وضعي كه پيش آمده فرار كند. مسئول بانكي وجود ندارد كه متهم بوده ولي احضار نشده باشد.
آيت‌الله آملي لاريجاني با يادآوري اين نكته كه اعتماد مردم در رابطه با اين موضوع آسيب ديده است، تصريح كرد: بايد توجه داشت كه اين اعتماد آسيب‌ديده قابل بازسازي است. هنگامي كه مردم مشاهده كنند مسئولان يك‌صدا براي برخورد با فساد كمك مي‌كنند، متوجه بسياري از مسائل مي‌شوند. مقام معظم رهبري در اين حادثه از روز اول به بنده فرمودند كه پيگير قاطع اين مساله تا هر كجا كه شد، باشيد. اين مساله همه را دلگرم مي‌كند. تصور ما اين است كه اين اعتماد از دست رفته قابل بازسازي است اما همه مسئولان بايد به هم كمك كنند و اين بحث، سياسي نيست و توانايي انجام اين برخورد در دستگاه قضايي وجود دارد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: به نظر مي‌رسد جداي از اين فسادهاي آشكار رده‌هاي پنهاني از فساد وجود دارد. به نظر من اين رده‌هاي پنهان بسيار مهم‌تر از رده‌هاي آشكار هستند. مقصود من از رده‌هاي پنهان اين است كه يك اختاپوس ارتباطي وجود دارد كه با بده‌بستان‌هايي كه دارند، توانايي اين را دارند كه مشكلاتشان را در جاهاي مختلف حل كنند؛ حتي در دستگاه قضايي.
رييس قوه قضاييه ادامه داد: متاسفم از اينكه چنين چيزي وجود دارد و من براي اين امر مظاهر مختلفي را يافته‌ام ولي نمي‌توانم همه آن را اينجا بازگو كنم. به عنوان مثال، رستوراني پاتوق عده‌اي از افراد مي‌شود، حتي برخي از قضات به آنجا رفت و آمد مي‌كنند. البته ظاهر اين مكان مشكلي ندارد. ديزي هم مي‌خورند و قليان هم چاق مي‌كنند و لي در كنار آن نيز برخي حرف‌ها نيز مطرح مي‌شود و در حقيقت در آنجا بده‌بستان‌هايي صورت مي‌گيرد.
آيت‌الله آملي لاريجاني يادآور شد: فرض كنيد در ماجرايي قوه قضاييه موضوعي‌ را رسيدگي كرده، متهمي كه اتفاقا اتهام وي كوچك نيست، بنا بر مصالحي مورد رافت نظام قرار گرفته و در حقيقت مورد عفو از تعقيب قرار مي‌گيرد اما آيا واقعا دليلي وجود دارد كه به چنين متهمي حكمي بدهيم؟ ناگهان حكم‌هاي قارچ‌گونه از اين طرف و آن‌طرف صادر مي‌شود. آيا ما نبايد ملاحظه كنيم؟ اگر متهمي در دستگاه قضايي مورد رافت نظام قرار گرفت، بايد به وي احكام كليدي دهيم و وي را تشويق كنيم؟ اين همان فساد اختاپوسي پنهان است. به عنوان مثال شخصيتي كه هيچ كار اجرايي برعهده ندارد، حكمي پيش پا افتاده به فردي مي‌دهد و اين موضوع رسانه‌اي مي‌شود. علت اين است كه در ادبيات برخي به جاي اينكه مناصب اعتبار خود را از اشخاص بگيرند، بر عكس مي‌شود.
وي با ابراز تاسف از اين موضوع، خاطرنشان كرد: به بزرگواران و مسئولان عرض مي‌كنيم كه براي رضاي خود از اين بده‌بستان‌ها بيرون بياييد و براي مبارزه با فساد كمك كنيد، نه پنهان‌كاري. مردم ما هوشمند هستند و متوجه حقايق مي‌شوند.
رييس قوه قضاييه گفت: اگر لاكي كه از اين ارتباطات شكل گرفته شكسته نشود و قرار ما اين نباشد كه راه حق را برويم، اين مشكلات باقي مي‌ماند. بايد حق، ملاك عمل ما براي برادر، دوست، بستگان و... باشد.
آيت‌الله آملي لاريجاني در پايان خاطرنشان كرد: مسئولان نظامي كه بر اساس احكام اسلامي و با خون شهدا، تلاش‌هاي امام راحل و مجاهدت‌هاي رهبري شكل گرفته است بايد بيش از پيش تلاش كنند. حيف است كه ما اين كارها را در اين نظام انجام دهيم. مردم ما فهيم هستند و اعمال ما را مي‌بينند. با تبليغ نمي‌توان كاري را از پيش برد. اعمال ما مورد توجه مردم قرار مي‌گيرد و در اين راستا بايد فرهنگ نظارت را توسعه دهيم.
وي يادآور شد: اگر به فرمان 8 ماده‌اي مقام معظم رهبري عمل كرده بوديم، حتما وضع ما بهتر از اين بود.
رييس دستگاه قضايي گفت: در مورد بانك‌ها گزارش‌هايي به ما داده مي‌شود مبني بر اينكه مسئولان بانك‌ها از ارائه تسهيلات هراس دارند. مجددا تاكيد مي‌كنم كه ما با رييس بانك متخلف برخورد مي‌كنيم و هيچ‌گاه به خاطر ارائه تسهيلات طبق قانون با فرد يا افراد برخورد نمي‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما