منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
رييس قوه قضاييه: دستگاه قضايي در مراحل انتخابات دخالت نمی کند
رئيس قوه قضاييه تاكيد کرد: قوه قضاييه به هيچ وجه قصد ندارد در مراحل اجرا و نظارت بر انتخابات مجلس شوراي اسلامي دخالت کند و ستادهاي قوه قضاييه تنها در چارچوب وظايف مصرح قانوني علاوه بر جهات پيشگيري به جرايم و تخلفات انتخاباتي رسيدگي خواهد کرد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به برخي نقل قول‌هاي نادرست مندرج در رسانه‌ها مبني بر برنامه دستگاه قضايي براي دخالت در روند انتخابات و شيطنت‌آميز خواندن اين اطلاع‌رساني رسانه‌اي تاکيد کرد: در قانون انتخابات و قانون اساسي به صورت واضح و شفاف وظايف هر يک از دستگاه‌ها و نهادهاي مرتبط با انتخابات مشخص شده و بر اين اساس وظيفه نظارت بر انتخابات تنها بر عهده شوراي نگهبان و وظيفه اجرا بر عهده هيات‌هاي اجرايي و وزارت کشور گذاشته شده است و دستگاه‌هاي ديگر از جمله قوه قضاييه حق ورود در روند نظارت و اجرا را ندارند.
وي با اشاره به ماده 17 قانون انتخابات، به وظيفه دستگاه قضايي در اين زمينه نيز اشاره کرد و ادامه داد: در ماده 17 قانون انتخابات و خارج از بحث نظارت بر انتخابات و اجراي آن که هرکدام مسئول خاص خود را دارد، به وظايف دستگاه قضايي در انتخابات اشاره شده و آمده است که محاکم صالحه قضايي موظفند به تخلفات و جرايم انتخاباتي به صورت فوري و خارج از نوبت رسيدگي کنند.
رئيس دستگاه قضايي عزم اين دستگاه را در اين دوره از انتخابات، عمل دقيق و سريع به وظايف قانوني خود و رسيدگي به جرايم انتخاباتي و پيشگيري از وقوع جرم برشمرد و افزود: عزم دستگاه قضايي در اين دوره از انتخابات برجسته کردن کار قوه قضاييه و انجام وظايف در وقت خود است زيرا مطابق قانون، جرايم انتخاباتي مشخص و مجازات‌هاي آن نيز معين شده است و در جرايم مشهود نيازي به اعلام مجريان نداريم و اگر جرمي براي ظابطان قضايي و يا قضات مشهود باشد، منتظر نمي‌مانيم که از ناحيه ناظران يا مجريان انتخابات به ما گزارش شود.
آيت‌الله آملي لاريجاني در ادامه با اشاره به حساسيت برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي و تلاش دشمنان از ابتداي انقلاب براي کمرنگ جلوه دادن تمام انتخابات و تلاش براي بي‌توجهي به برگزاري انتخابات اظهار كرد: کسي ترديد ندارد که انتخابات باشکوه که همواره در کشور اسلامي ما برگزار شده موجب قوام مردمي نظام بوده است و در تمامي سطوح راي مردم از طريق انتخابات تاثيرگذار است.
وي تلاش‌هاي مذبوحانه دشمنان در فتنه 88 را از نمونه‌هاي برجسته تلاش در جهت زير سوال بردن انتخابات ايران برشمرد و تاکيد کرد: دشمنان همواره در تلاش بوده‌اند با ايجاد فتنه و آشوب مردم را نسبت به انتخابات بي‌توجه کنند اما همواره با پاسخ قاطع ملت ما مواجه شده‌اند و در اين انتخابات نيز به سبب حساسيت‌هاي موجود و نيز جريان بيداري اسلامي حضور مردم بسيار پررنگ خواهد بود و اميدواريم نهادهاي نظارتي و امنيتي نيز به وظايف خود عمل کنند تا انتخاباتي سالم و باشکوه برگزار شود.
رئيس قوه قضاييه سپس به تشريح آخرين وضعيت پرونده فساد مالي پرداخت و از صدور کيفرخواست اين پرونده در آينده‌اي نزديک خبر داد.
آيت‌الله آملي لاريجاني با تاکيد بر ادامه روند رسيدگي دقيق به ابعاد وسيع اين پرونده گفت: قوه قضاييه همچنان با تمام قوا و تمام وقت در حال رسيدگي به اين پرونده است. براي تعدادي از متهمان قرار مجرميت صادر شده و کيفرخواست اين پرونده نيز به‌زودي صادر مي‌شود و اميدواريم که در دادگاه با سرعت و دقت تکليف اين پرونده روشن شود.
وي با بيان اينکه در روند رسيدگي به اين پرونده، ابعاد جديدي از جمله شبهاتي در خصوص واگذاري برخي کارخانه‌هاي مهم همچون کارخانه فولاد به اين گروه متخلف مطرح شده که نياز به بررسي بيشتري دارد، خاطرنشان كرد: احتمال واگذاري غير قانوني برخي کارخانه‌هاي مهم از جمله کارخانه فولاد به گروه آريا تقويت شده است؛ لذا رئيس سازمان بازرسي کل کشور ماموريت يافته است که در اسرع وقت بررسي کند که آيا اصل واگذاري‌ها قانوني بوده است يا خير.
آيت‌الله آملي لاريجاني تاکيد کرد: اگر ثابت شود که واگذاري‌ها به اين شرکت از ابتدا و اساس غيرقانوني بوده است مسير قضايي رسيدگي‌ها نيز تا حدي تغيير خواهد کرد و ابعاد جديدي خواهد يافت.
وي در ادامه سخنان خود با تبريک در اختيار گرفتن هواپيماي فوق مدرن جاسوسي آمريکا به مقام معظم رهبري، مردم، نيروهاي مسلح و به‌ويژه سپاه پاسداران گفت: اين حرکت موجب حيرت جهانيان به‌ويژه آمريکاييان شد. آنها گمان نمي‌کردند جمهوري اسلامي بتواند هواپيماي جاسوسي آمريکا را به دام بيندازد و حالا مجبورند به قدرت ويژه نيروهاي مسلح ايران اعتراف و حساب ديگري را براي قدرت اين نيروها باز کنند.
رييس دستگاه قضايي تاكيد کرد: دشمنان ما بدانند که نيروهاي مسلح ايران با تمام قوا از حريم اين کشور دفاع مي‌کنند و به هيچ‌وجه مجالي براي حمله و دستيابي به حريم ايران به آنان نخواهند داد.
آيت‌الله آملي لاريجاني اظهارات رييس‌جمهور آمريکا در بازگرداندن هواپيماي جاسوسي آمريکا را وقيحانه خواند و يادآور شد: آمريکا به حريم کشور ما تجاوز کرده و جنگ جاسوسي راه انداخته است و حالا توقع دارد که ما هواپيما را به او بازگردانيم. متاسفيم که کشوري تا اين حد به خود اجازه قلدرمآبي و قدرتمندي و دخالت در امور کشورهاي ديگر را مي‌دهد و بعد توقع دارد هواپيمايش بازگردانده شود.
آملي لاريجاني دخالت جاسوسي آمريکا در ايران را جرم آشکار دانست و گفت: ايران حق هرگونه برخورد با اين جرم آشکار را دارد و آمريکا بايد فکر بازپس‌گيري هواپيماي جاسوسي را از سر بيرون کند.
بر اساس گزارش اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه در ادامه جلسه مسئولان عالي قضايي راهکارهاي پيشگيري از وقوع جرم با اولويت جرايم کلان اقتصادي و مواد مخدر مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما