منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
سازمان قضایی پرونده کهريزک را بدون حاشيه و جنجال بررسي مي‌کند

altرئيس قوه قضائيه هدف غايي دستگاه قضایي را اقامه عدل بر اساس شرع مقدس و قانون دانست و تاکيد کرد: نبايد در مسير قضاوت در پيچ و خم‌هاي روزمرگي گرفتار شويم و هدف اصلي خود يعني عمل به معيار حق را فراموش کنيم.

آيت ا… آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه در ديدار از سازمان قضایي نيروهاي مسلح با بيان اين مطلب افزود: قضاوت و شخص قاضي به طور مستمر در مسير لغزش و خطر است و بايد براي اينکه در اين مسير به بيراهه نرود، مدام ذکر حق در وجودش جاري باشد و با ياد هدف اصلي و اجراي دقيق قانون به گمراهي نرود.

رئيس قوه قضائيه در ادامه، کار قضاوت را بسيار حساس و خطير ذکر کرد و گفت: قضات در فرآيند رسيدگي، در معرض خطرها وچالش هاي مختلفي هستند و بايد همواره به خطرات و چالش هاي پيش رو واقف باشند.

آيت ا... آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه هدف اصلي دستگاه قضائي اقامه عدل و فصل خصومات و احقاق حقوق مردم است گفت: فراموشي هدف، همواره انسان را از مسير درست، منحرف مي‌کند و دستگاه قضائي گاهي در پيچ و خم هاي مسير گرفتار مي شود و هدف اصلي فراموش مي‌شود و به تبع آن مشکلات زيادي به وجود مي‌آيد.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به فتنه هاي بعد از انتخابات رياست جمهوري گفت: در طول اين مدت عده‌اي دستگاه قضائي را به کندي و يا اهمال در رسيدگي به اتهام آشوبگران و فتنه‌انگيزان متهم مي‌کردند و عده اي برخوردهاي قانوني دستگاه دادرسي با متهمان و آشوبگران را تجاوز به حقوق شهروندي پنداشته‌اند.

رئيس قوه قضائيه ادامه داد: واقعيت اين است که دستگاه قضایي اگر بخواهد بر اساس حرف ديگران عمل کند دچار چالش هاي جدي خواهد شد و ما در اين زمينه، در مسير انصاف و حق، گام برداشته و عمل مي‌کنيم و در مقابل فشارهايي که هست مقاومت کرده و راه صحيح قانوني را طي مي‌کنيم

آيت ا... آملي لاريجاني همچنين داشتن نيروهاي مسلح سالم و قوي و عملگرائي در چهارچوب قانوني را از اهداف نظام جمهوري اسلامي دانست و گفت: در قانون اساسي پيش بيني شده است که بخشي از دستگاه قضایي به جرايم خاص نظامي و انتظامي بپردازد، در حالي که اين برخوردها به لحاظ حساسيت موضوع نيازمند ظرافت خاصي در رسيدگي‌ها است.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به پرونده کهريزک گفت:سازمان قضایی پرونده کهريزک را بدون حاشيه و جنجال بررسي مي‌کند و در برخورد با فرماندهان ظرافت هاي خاص را مدنظر قرار مي‌دهد و با برخورد‌هاي فراقانوني و خارج از ضابطه قاطعانه مقابله مي‌کند.

آيت ا... آملي لاريجاني در ادامه با تبيين وظيفه و رسالت دستگاه امنيتي، نظامي و انتظامي اضافه کرد: قانون سرفصل جداگانه‌اي براي رسيدگي به جرايم نظامي در نيروهاي مسلح تدوين کرده است که دستگاه قضایي موظف به انجام آن است. اما بايد با توجه به حساسيت وماموريت ويژه نيروهاي مسلح، رسيدگي قضائي با تامل و دقت نظر باشد که موجب دلسردي نيروهاي خدوم نشود.

آيت ا... آملي لاريجاني خطاب به قضات توصيه کرد: هيچگاه آخرت خود را به دنياي ديگران نفروشند و در مسير حق گام بردارند و براي رعايت حال ظالمي از مسير حق منحرف نشوند وهرچند اين کار ملامت ملامت کنندگان را در پي داشته باشد وتاکيد نمود بايد براي اقتدار نظام و دستگاه قضائي، همواره در مسير قانون وعدالت عمل کنيم.

در ابتداي مراسم ،حجت الاسلام والمسلمين محمدکاظم بهرامي رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح به تشريح عملکرد سازمان پرداخت و گفت: اين سازمان با استفاده از نيروي انساني کارآمد، آموزش هاي مستمر کارکنان، هدايت و ارزشيابي ، بازنگري و تنقيح قوانين ، بهره‌برداري از سيستم جامع فنآوري اطلاعات اقدامات مناسبی را به مرحله اجرا گذاشته که حاصل آن کاهش 24 درصدی جرایم در نيروهاي مسلح بوده است.

در بخشی دیگری از اين ديدار برنامه پرسش و پاسخ به مدت بيش از يک ساعت با حضور رئيس قوه قضائيه ، معاون اول، رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح و رئيس حوزه رياست قوه‌قضائيه برگزار شد و هر يک از مسئولان به سوالات مدعوين در موضوعات مختلف به صورت مبسوط پاسخ دادند.

در ادامه این برنامه،ریاست قوه قضاییه از نمایشگاه دستاوردهای سازمان قضایی نیروهای مسلح بازدید کرد سپس در جلسه اختصاصی با مدیران ارشد این سازمان در جریان بخش دیگری از فعالیت های سازمان قضایی نیروهای مسلح قرار گرفت.

گفتنی است که همزمان با حضور ریاست قوه قضاییه،پورتال و سامانه هوشمند تلفن گویای سازمان قضایی نیروهای مسلح با شماره تلفن 829000 - 021 رسماً افتتاح شد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما