منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
معاونت راهبردي در قوه قضائيه تشکیل می شود
ريیس قوه قضائیه در جلسه مسوولان عالی قضایی توسعه استفاده از فناوری‌های نوین و تعمیم به تمام دستگاه قضایی پس از انجام دوره آزمایشی آن را، از رویکردهای قوه قضائیه در سال 91 با هدف تسهیل خدمت‌رسانی به مردم و مراجعان به دادگاه‌ها، دادسراها و سازمان‌های تابعه قضایی اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی و تشریفات قوه قضائیه، آیت‌الله آملی لاریجانی در ابتدای جلسه مسوولان عالی قضایی با تسلیت فرارسیدن ایام فاطمیه، دستیابی به حقیقت والای انسانی را راهی برای رسیدن به مدارج بالای معنوی دانست و ائمه اطهار را الگویی بی‌بدیل در درک و شناخت مقام و جایگاه حقیقی انسان برشمرد.
ريیس قوه قضائیه با اشاره به آیات و روایات متعددی که در خصوص‌ شان و جایگاه ائمه و مراتب انسانی آنان آمده است، گفت: براساس برخی روایات ذکرشده از جمله روایتی از حضرت امام جعفر صادق (ع) تعبیر مشکوه در آیه شریفه نور به حضرت فاطمه (س) تفسیر شده است. کما این‌که در بسیاری از آیات و روایات دیگر نور خداوند به ائمه اطهار تعبیر و تفسیر شده است.
آملی لاریجانی تاکید کرد: گرچه برخی معتقدند که درک این معانی بلند برای فهم بشری ناممکن است اما کلید حل بسیاری از مشکلات و معضلات فهم بشری توجه به حقیقت انسان است که از بارزترین راه‌های دستیابی به آن نیز شناخت مسیر حرکت و تعالی از طریق ائمه اطهار به عنوان «نورالله» است.
ريیس دستگاه قضایی در ادامه با اشاره به تناقض غربی‌ها در برخورد با مساله سوریه و با یادآوری سابقه طولانی استعمارگری کشورهای غربی، رفتارهای فعلی و تناقض‌های موجود غربی‌ها بویژه آمریکا در برخورد با کشورهای مختلف را به مراتب بدتر از دوران استعمار قدیم توصیف کرد و افزود: کشورهای غربی فریاد مظلومان و بی‌پناهان کشور بحرین را که خواهان برابری در حق رای هستند نمی‌شنوند و در مقابل، تمام تلاش خود را برای شکستن خط مقدم مقاومت در سوریه از طریق اعمال فشار و حتی مسلح کردن مخالفان دولت قانونی به این کشور ادامه می‌دهند و در عین حال مدعی دفاع از حقوق بشر نیز هستند.
آملی لاریجانی در ادامه به دیدار مسوولان نظام با رهبر معظم انقلاب و تاکید دوباره مقام معظم رهبری در این دیدار بر حمایت از تولید ملی اشاره کرد و گفت:‌ حمایت از تولید ملی اگرچه همیشه مطلوب بوده است اما در برهه فعلی و در حالی که تمام تلاش دشمنان به خیال واهی خود فشار اقتصادی و تسلیم ملت ایران است، حمایت از تولید ملی اهمیت بسیار بیشتری می‌یابد.
وي تصریح کرد: حمایت عملی از تولید ملی فضای اقتدار ملی کشور را توسعه می‌دهد و مسیر مطلوبی برای پشت سر گذاشتن هجمه‌های شدید علیه ایران باز می‌کند و امیدواریم امسال با کار و تلاش بیشتر و همه‌جانبه مردم و مسئولان فشار و هزینه کمتری به مردم تحميل شود.
ريیس قوه قضائیه از دولت و مجلس خواست با نظارت و تلاش بیشتر فضای مناسبی را برای حمایت از سرمایه‌گذار ایرانی و تولید ملی فراهم کنند و بر بازارهای اقتصادی از جمله طلا و ارز نظارت بیشتری داشته باشند.
آملی لاریجانی با اعلام آمادگی قوه قضائیه در برنامه‌ریزی و حمایت از تولید ملی تشکیل کمیته‌ای مشترک میان سه قوه به منظور بررسی و تبیین و تدوین راهکارهای مناسب اجرایی کردن بحث حمایت از سرمایه و تولید ملی را خواستار شد و گفت: قوه قضائیه آماده همکاری برای تحقق عملی شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی است.
ريیس دستگاه قضایی در پایان سخنان خود به تشریح برخی دیگر از اقدامات قوه قضائیه در سال 91 پرداخت و از توسعه استفاده از فناوری‌های نوین در سطح این قوه و نیز تشکیل معاونت راهبردی با هدف برنامه‌ریزی مطالعات و نظارت بر میزان اجرا و پیشرفت برنامه‌های مدون‌شده خبر داد.
آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین تشکیل معاونت فرهنگی با هدف توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اخلاقی باتوجه به ضرورت ارتقای مدارج اخلاقی و معنوي در قوه قضائیه و نیز تشکیل مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه را از دیگر برنامه‌های پیش روی دستگاه قضایی در سال جاری برشمرد.
وي با اشاره به این‌که هدف قوه قضائیه " تبلیغ کردن " نیست، اعلام کرد:‌ توسعه اطلاع‌رسانی مناسب و بهینه و انجام امور فرهنگی بخوبی می‌توانند در بحث پیشگیری به قوه قضائیه کمک کنند و این مسئله با تبلیغات متفاوت است و ما امیدواریم با تقویت این امور بتوانیم میزان وقوع جرایم و نیز هزینه‌های مقابله با جرایم را کاهش دهیم.
در جلسه مسوولان عالی قضایی موضوع حبس الکترونیک، پس از ارائه گزارشی از سوی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
آیت‌الله آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت اجرایی و عملیاتی شدن طرح حبس الکترونیک گفت:‌ در قانون برنامه پنجم این موضوع لحاظ شده است و اجرایی شدن این طرح کمک موثری در کاهش معضلات مربوط به زندان‌ها خواهد بود.
همچنین در اين جلسه بحث و بررسی دستورالعمل ساماندهی واحدهای اجرای احکام کیفری ادامه یافت و تصمیمات مقتضی اتخاذ شد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما