منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
تسهیلات لازم برای دسترسی مردم به حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه فراهم شود
رئیس قوه قضائیه در جلسه مسوولان عالی قضایی با تاکید بر لزوم توجه به حرمت قضات و کارکنان قضایی، خواستار برنامه ریزی های لازم برای تسهیل دسترسی مردم به حفاظت و اطلاعات این دستگاه شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه،دریافت شکایت‌ها و گزارش‌های دقیق درباره کاستی‌هایی که در مسیر خدمت‌رسانی به مردم صورت می‌گیرد از مواردی بود که آیت‌الله آملی لاریجانی به عنوان اهداف این برنامه ریزی برشمرد.
وی به انتصابات جدید قوه قضاییه نیز اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت وجود معاونت راهبردی به منظور پیگیری طرح‌ها و برنامه‌های این دستگاه گفت:‌ قوه قضاییه از ارکان نظام و دارای شان و جایگاه بالایی است و اهداف و مسووليت‌هاي بزرگ آن حکم می‌کند مسوولان همواره برای رسیدن به اهداف حساس قوه قضائیه تلاش کنند.
رئیس قوه قضاییه با تقدیر از زحمات دکتر اصغر جهانگیر رئیس سابق مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه، و آرزوی موفقیت برای حجت‌الاسلام خطیب محور فعالیت‌های این مرکز را معطوف به درون دستگاه قضایی و سالم‌سازی آن اعلام کرد.
در این جلسه همچنین درخصوص سامانه خدمات الکترونیکی قضایی بحث و بررسي صورت گرفت.
شايان ذکر است در فاز اول اين خدمات ارائه دادخواست و شکوائيه و پي‌گيري‌هاي متعاقب آن، ارائه لايحه و مدارک و مستندات پرونده ابلاغ‌هاي قضايي و ده خدمت ديگر به صورت الکترونيکي و از طريق درگاه خدمات الکترونيکي قضايي و همچنين دفاتر خدمات قضايي ابتدا در شهر تهران و سپس در بقيه شهرستانها به ترتيب راه‌اندازي مي گردد. در گام اول به صورت پايلوت يک اتهام و يک خواسته که عبارت است از مطالبه وجه چک و صدور چک بلامحل صرفاً از طريق دفاتر خدمات قضايي يا درگاه خدمات الکترونيکي انجام خواهد شد و متعاقباً پس از طي مراحل آزمايشي بقيه خواسته و اتهامها نيز به طرح افزوده مي‌شود.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره ضرورت توجه به مسئله حجاب و عفاف و جلوگیری از بی‌بند و باری در جامعه گفت: همه مسئولان اعم از مسئولان فرهنگی و قضایی و ضابطان باید به توصيه‌هاي مقام معظم رهبری توجه کنند.
وی تاکید کرد: ترویج فرهنگ اخلاقی و اجتناب از بروز بی‌بند و باری در نظامی که براساس ارزش‌های الهی و اخلاقی و دینی بنا شده است و در قانون اساسی هم به ابتناء نظام بر پايه اعتقاد به توحید و امور اخلاقی توجه شده، اقدامي ضروری است.
آیت‌الله آملی لاریجانی برخورد قضایی در کنار برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در مقوله حجاب و عفاف را مکمل یکدیگر دانست.
رئیس قوه قضاییه " تلاش غرب برای سیطره فرهنگی خود بر جهان با کمک گرفتن از ابزار رسانه" را یکی از مهم‌ترین نکات مورد توجه در بحث حجاب و عفاف و یکی از دلایل اصلی گسترس بی‌بند و باری در جهان دانست و افزود:‌ یکی از موارد اساسی و زیربنایی درباره بحث حجاب و عفاف بی‌توجهی به بنیان‌های لیبرالی و غربی است که متاسفانه نشانه‌هايي از آن در جامعه ديده مي‌شود در حالی که نظام اسلامی ما دارای میراث غني فرهنگ اسلامی و فرهنگ خودی است و باید در مقابل فرهنگ لیبرالی غرب به ارزش‌های اخلاقي خودمان بیشتر توجه کنیم. اين امر موجب تقویت نظام و استقلال ملی نيز خواهد شد.
رییس دستگاه قضا گفت:‌ به منظور تقویت بنیان‌های فرهنگی و اخلاقی کشور، باید به بحث قانونی شدن امور اخلاقی توجه بیشتری شود.
آیت‌الله آملی لاریجانی نظام لیبرالی را نیز پر از چالش‌ درباره حد و مرز امور مربوط به آزادی افراد دانست و اظهار داشت: در فرهنگ ليبرالي بر اساس برخي تقريرها بر این مسئله تاکید شده که افراد تا جایی آزادند که به دیگری ضرر نرسانند اما باید پرسید واقعیت و حد و مرز این ضرر رساندن کجاست؟ آیا بی‌بند و باری و آزادی در امور غیراخلاقی برای جوانی که در بستر این بی‌اخلاقی‌ها و بی‌بند و باری‌ها رشد مي‌کند موجب ضرر نیست؟
رئیس قوه قضاییه توجه به فرهنگ خودی و دینی را در کشوری که مردم آن متدین هستند  ضروری دانست و گفت: قابل قبول نیست که در چنین جامعه‌ای عده‌ای بی‌التفات به امور اخلاقی به دنبال بی‌بند و باری بروند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات سوریه ومشارکت بیش از 50 درصدی مردم در این انتخابات اشاره کرد و تناقض کشورهاي غربي و معيارهاي دوگانه آنان در برخورد با شعارهای دموکراسی‌خواهی گوشزد نمود و گفت:‌ مردم سوریه با مشارکت خود در انتخابات ضمن تایید نظام سیاسی خود خواستار انجام اصلاحاتی در کشور خود شدند اما غربی‌ها توجهی به دموکراسی اجراشده و جاری در این کشور ندارند و در مقابل حامی سرسخت کشورهایی هستند که تاکنون در آنها حتی یک بار هم انتخابات برگزار نشده است.
آیت‌الله آملی لاریجانی نحوه تعامل و برخورد غرب با مسئله بحرین را از دیگر موارد تناقض و تضاد شعار و عمل غربی‌ها دانست که برهمگان آشکار شده است.
رئیس قوه قضاییه طرح جدید عربستان درباره موضوع بحرین را " بازی خطرناک " این کشور خواند و تاکید کرد: غربی‌ها و کشورهای عربی منطقه پس از آن‌که دیدند با گذشت زمان مردم بحرین حاضر به عقب‌نشینی از حق مسلم خود نیستند، اکنون بازی خطرناکی را شروع کرده‌اند و ما امیدواریم حکام عربستان و بحرین در این باره به سر عقل بیایند و دستشان را از سر مردم بحرین کوتاه کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما