منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
قوه قضاييه تلاش خود را انجام داده و در مسير قانوني خودش حرکت مي‌کند
آيت ا... صادق آملی لاریجانی رويکرد دستگاه قضايي را «پاسخ نگفتن به انتقادات و هجمه‌هاي ناروايي» دانست که از سوي برخي‌ها عليه قوه قضاييه مطرح مي‌شود.
رئيس قوه قضاييه در جلسه مسئولان عالی قضایی تأکيد کرد: متأسفانه گاهي با انتقادهاي تندي مواجهيم که از دستگاه قضايي مي‌شود و يا نسبت‌هاي ناروايي که داده مي‌شود اما ما پاسخي نمي‌دهيم و معتقديم همه ما که در قواي مختلف  مسئول هستيم بايد وظيفه خودمان را انجام دهيم و بنايمان پاسخ دادن به نسبت‌هاي ناروا نيست، چرا که اين کار ما را از مسير واقعي خودمان منحرف مي کند و من خوشحالم که قوه قضاييه تلاش خود را  انجام داده و در کل در مسير قانوني خودش حرکت مي‌کند و حتي اگر گاهي مسائلي در کشور پيش مي‌آيد، دستگاه قضايي به نحو طبيعي کار خود را انجام مي‌دهد.
وی پرهيز از دامن زدن به اختلاف سليقه‌ها در ميان مديران و مسئولان نظام و هشياري در عدم تبديل آن به بحران را ضرورت امروز نظام دانست و گفت:  گاه اختلاف سليقه‌هايي در عمل پيش مي‌آيد که گمان مي‌شود اينها اختلافات مهم درون نظام است و متأسفانه دشمنان هم مترصدند که آنها را بزرگ جلوه دهند در حالي که چنين نيست.
 آيت ا... لاريجاني  لزوم حفظ وحدت و انسجام ميان مسئولان را  در مقابل هجمه‌هاي استکباري ضروري خواند و اظهار داشت: همه طيف‌ها مخصوصاً مسئولين عالي ‌نظام تا سطوح پايين تر بايد  امر مقام معظم رهبري به عدم اختلاف را  يک امر عقلي و شرعي بدانند و از آن تبعيت کنند.
رئيس قوه قضاييه تأکيد کرد: با توجه به شرايط حساس کشور و در حالي که مورد هجوم انواع توطئه‌ها و ترفندهاي دشمنان هستيم آيا اين اختلاف افکني‌ها به مصلحت است آن هم اختلاف افکني‌هايي که توسط دشمن بزرگنمايي مي‌شود؟
آيت ا... لاريجاني تلاش براي ايجاد فضاي همدلي، همفکري و وحدت را وظيفه همگاني برشمرد و با انتقاد از تلاش عده‌اي در «تنگ کردن فضاي کار مسئولان» گفت: ترديدي نيست آنچه که موجب ايجاد بحران در کشور شود حرام است و اميدواريم کشور اسلامي ايران با نشاط و همدلي مردم و مسئولان رو به جلو حرکت کند و با تدبير مسئولان به موفقيتهاي بالاتر دست يابد.
آيت ا... آملي لاريجاني با تبريک روز پاسدار، از پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان حافظان مکتب اسلام ياد کرد و گفت: جوانان برومندي که در سپاه پاسداران رشد کردند و به کمال رسيدند بازوان توانمند اين نظام هستند و در واقع پاسداران انقلاب اسلامي از ابتداي انقلاب بازوي قوي انقلاب بودند که در همه مقاطع ياور نظام بودند.
رئيس قوه قضاييه سپاه پاسداران را تنها يک نيروي نظامي ندانست و تأکيد کرد: به لحاظ مسئوليتي که در قانون اساسي بر عهده سپاه پاسداران نهاده شده، اين نهاد فقط يک نيروي نظامي نيست و جنجالي که برخي در دوران اصلاحات مطرح کردند که اينها نيروهاي نظامي صرف هستند، بر خلاف قانون اساسي است. تعابيري که در قانون اساسي براي پاسداران انقلاب اسلامي آمده، تعابيري است که در آن، دفاع از اسلام و مکتب اسلام هم هست و اين يک مبناي بسيار مهم در عملکرد سپاه است.
آيت ا... لاريجاني با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري به مناسبت روز پاسدار توجه به بالندگي دروني و بيروني سپاه را مهم ارزيابي کرد و افزود: اميدواريم اين نهال انقلاب اسلامي که در حال حاضر درخت تنومندي شده است، نشاطش را همچنان حفظ و در دفاع از ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و در تکامل نظام اسلامي سهم خودرا ايفا کند.
آيت ا... لاريجاني با تبريک حلول ماه شعبان و اعياد متبرکه اين ماه ضمن برشمردن فضايل اين ماه به بيان روايات ذکر شده در باب اعمال و فضيلت‌هاي ماه شعبان پرداخت و گفت: ماه مبارک شعبان از ماههاي بسيار جليل‌القدر است تا آنجا که پيامبر اکرم (ص) در رواياتي اين ماه را ماه خودشان عنوان کردند، چنان که ماه مبارک رمضان ماه خداست.
رئيس قوه قضاييه مداومت پيامبر و ائمه عليهم‌السلام در مناجات و راز و نياز با خدا در اين ماه شريف را نشانه عظمت و فضيلت آن توصيف کرد و افزود: اين ماه شريف موطن و منزل مناجات است و ائمه آن طور که در روايت‌ها آمده است بر مناجاتهاي خاص که در اين ماه وارد شده مداومت مي‌کردند.
آيت ا... لاريجاني نيمه شعبان را نقطه اوج فضيلت‌ها و عظمت اين ماه دانست و افزود:  در شب نيمه شعبان فضيلتي است که شايد در ايام و ليالي ديگر نباشد تا جايي که به تعبير برخي روايات، شب نيمه شعبان از ليالي قدر شمرده شده است.
رئيس قوه قضاييه تأکيد کرد: بزرگان اهل‌ا... براي ماه مبارک شعبان منزلي از منازل قرب الهي قائلند و البته سخنشان هم مستفاد و مستنبط از روايات متعددي است که بدست ما رسيده است.
آيت ا... لاريجاني به فراز‌هايي از دعاي شعبانيه اشاره کرد و گفت: با دقت و تأمل در اين بخش از دعاي شعبانيه که «الهي هب لي کما الانقطاع اليک، وانر ابصار قلوبنا بضياء نظرها اليک، حتي تخرق ابصار القلوب حجب النور، فتصل الي معدن العظمه و تصير ارواحنا معلقه بعز قدسک و الحقني بنور عزک الابهج، فاکون لک عارفا، و عن سواک منحرفاً » بعيد نيست آن چنانکه برخي از بزرگان اهل معنا گفته‌اند اين فقره از مناجات خودش دليل بر معرفت نفس باشد.بايد بفهميم حقيقت انقطاع الي ا... چيست. در واقع «هب لي کمال الانقطاع اليک» حقيقتش اين است که انسان دريابد و بداند که خودش چيزي نيست و هر چه هست ظهور حق است و اينجاست که معناي حقيقي انقطاع رخ مي‌دهد والا صرف گوشه گيري از اجتماع و پناه بردن به غارها انقطاع نيست.
رئيس قوه قضاييه توجه به باطن نفس انساني را مقدمه‌اي براي کشف حجابهاي نوراني و دستيابي به کمال ذکر کرد و گفت: اگر ديدگان قلب انسان به عنايات الهي روشن شود همچنانکه حجابهاي ظلماني کنار مي‌روند، حجابهاي نوراني‌ نيز کنار مي‌روند و آنگاه است که ديدگان و قلب انسان به اصل و معدن عظمت الهي روشن مي‌شود و انسان متعالي و اهل ا... پس از کنار زدن حجابهاي ظلماني و گذشتن از خشم و شهوت انساني به وادي حجابهاي نوراني وارد مي‌شود که آنها هم قابل کنار زدن است.
آيت ا... لاريجاني با تأکيد بر اينکه در هر کدام از تعابير و دعاهاي ماه شعبان اسراري نهفته است ابراز اميدواري کرد که تمام مسلمين با بهره‌گيري از مواهب اين ماه بزرگ به عظمت الهي نزديک‌تر شده و با توسل به ائمه اطهار در مراتب کمال انساني گام بردارند.
رئيس قوه قضاييه توسل به مقام عظماي ولايت حضرت قائم آل محمد عج الله تعالي فرجه الشريف، در همه جا و همه وقت را لازم دانست خصوصاً در نيمه شعبان و ليالي قدر و گفت: ما در ماه شعبان فضيلت عظيمي داريم که آن ولادت ولي الله الاعظم حضرت حجت (عج) است. آن امام بزرگواري که  اين خصوصيت را دارد که «يملاء الارض قسطا و عدلا کما ملئت ظلماً و جورا» خصوصيتي که هيچ يک از انبياء و اولياء و اوصياء  نداشتند و همه مظلومين چشمشان به اين روز است که جهان پر از قسط و عدل شود و بر اين اساس همه ما اميدوار به ظهورش هستيم.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما