منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
آيت الله آملي لاريجاني تأكيد كرد:تشكيل شعب رسیدگی به جرایم انتخاباتی در قوه قضائيه
رییس قوه قضاییه گفت: در ماده 17قانون انتخابات آمده است كه محاكم صالحه قضایی موظف هستند به تخلفات و جرایم انتخاباتی به صورت فوق العاده و خارج از نوبت رسیدگی كنند كه اجرای این امر به تلاش و اهتمام زیاد نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، آیت الله 'صادق آملی لاریجانی در نشست فصلی دادستان ها و روسای كل دادگستری های كشور افزود: لازم است كه روسای كل دادگستری ها و دادستانی ها بتوانند شعب خاصی را در دادسراها و دادگاه ها تعیین كنند تا پرونده های مربوط به جرایم انتخاباتی به آنجا ارجاع شود.
وي تاكید كرد: بحث ستادها باید جدی گرفته شود و هرچه زودتر شعبات ویژه رسیدگی به جرایم انتخابات در استان های سراسر كشور آماده شوند.
رییس دستگاه قضا با بیان این كه قضات شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی باید متدین، مدبر و بی طرف باشند، گفت:توقع دستگاه قضایی این است كه قضات این شعبات در رسیدگی به جرایم احتمالی انتخاباتی بی طرف باشند.
رییس قوه قضاییه بر تعامل روسای دادگستری ها و دادستانی های سراسر كشور با هیات های اجرایی و شورای نگهبان تاكید كرد و گفت: تخلفاتی كه از سوی شورای نگهبان گزارش می شود باید به سرعت رسیدگی شود تا رفتارهای ناصحیح برخی نامزدهای انتخاباتی موجب ناسلامتی انتخابات نشود.
سلامت كامل انتخابات موجب نشاط عمیق سیاسی می شود
رییس قوه قضاییه با بیان اینكه بحث انتخابات یك بحث حیاتی است، گفت: انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، تجلی مشاركت مردم در سرنوشت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی خود و تجلی نشاط و حیات سیاسی مردم است.
آیت الله لاریجانی افزود: برگزاری انتخابات سر موعد مقرر و در سلامت كامل موجب نشاط عمیق سیاسی در كشور می شود.
رییس دستگاه قضا اضافه كرد:كشورهایی وجود دارند كه سیستم حكومتی آنها جمهوری است و رای گیری نیز می شود اما این آرا و رای گیری ها تزئینی است.
وی تصریح كرد اهتمام مردم، دستگاه های نظارتی و هیات های اجرایی و مانع شدن از ورود افراد ناصالح و تقویت افراد صالح به نشاط سیاسی و اجتماعی در كشور كمك می كند.
اهمیت انتخابات در سیاست خارجی كشور
آیت الله لاریجانی با بیان اینكه بحث انتخابات در بعد سیاست خارجی كشور نیز بسیار مهم است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل دفاع از عدالت، ترویج احكام نورانی اسلام و دفاع از ارزش های عظیم اسلامی در قلب مردم جهان بویژه مسلمانان جای گرفته است ولی دولت های استكباری این را نمی پسندند و تمام قدرت خود را در طول بیش از 30 سال گذشته بر دشمنی با جمهوری اسلامی ایران گذاشته اند.
رییس قوه قضاییه ادامه داد: هر گاه بحث انتخابات در كشور فراهم می شود، دستگاه های تبلیغاتی و رسانه های كشورهای غربی برای یاس و ناامیدی مردم بسیار سرمایه گذاری می كنند و گمان می برند با این تبلیغات، اقبال مردم به انتخابات كم می شود.
آیت الله لاریجانی اظهار داشت: هر چند، گاهی درصد مشاركت مردم در انتخابات بالا و پایین شده است اما همواره دشمنان نظام ناكام مانده اند.
رییس دستگاه قضایی یادآور شد: در انتخابات ریاست جمهوری گذشته مشاهده شد كه درصد بالایی از مردم در انتخابات شركت كردند ولی باز هم نتوانستند تحمل كنند و بحث های مربوط به تقلب در انتخابات و حقوق بشر را مطرح كردند.
رییس قوه قضاییه گفت: در اطراف ما كشورهای وجود دارند كه تاكنون روی انتخابات را ندیده اند ولی مورد حمایت آمریكا و دوستان اروپایی آن هستند اما كشوری كه در طول بیش از 30 سال به طور مستمر انتخابات داشته است و مردم شركت كردند و فعالیت و شعور سیاسی خود را نشان دادند، مورد هجمه و دشمنی این كشورها قرار گرفته است.
تلاش برای اجرای انتخابات سالم
آیت الله لاریجانی ادامه داد: ما برای اینكه همواره آماده باشیم و پیام محكمی برای این كشورها داشته باشیم باید برای اجرای انتخابات صحیح و سالم تلاش كنیم.
وی افزود: قانون اساسی و قوانین عادی كه از طریق مجلس به تصویب رسیده، حدود و ثغور وظایف دستگاه ها را تعیین كرده است و در بحث نظارت برای شورای نگهبان نظارت استصوابی در تمام مراحل، برای هیات های اجرایی و وزارت كشور بحث اجرای انتخابات و برای دستگاه قضایی بر حسب مواد قانونی برخورد با جرائم و تخلفات انتخاباتی و پیشگیری را قرار داده است.
رییس قوه قضاییه با بیان اینكه در اجرای مسوولیت های قوه قضاییه گاهی احساس می شد نوعی كاستی وجود دارد، گفت: زمانی كه در شورای نگهبان حضور داشتم مشاهده می شد كسانی در موقع انتخابات مرتكب جرائمی می شدند و برای پیروزی بر رقیب خود تخلفات متعدد انجام می دادند كه به اینها رسیدگی نمی شد و پس از گذشت مدت ها از انتخابات، این مساله مطرح می شد.
وی اظهار داشت: دستگاه قضایی باید در انجام وظایف خود در موعد مقرر قانونی بتواند نقش ایفا كند و معتقدیم اگر دستگاه های نظام هر كدام به سهم خود آنچه را وظیفه دارند، انجام دهند انتخابات سالم و مورد اعتماد و اطمینان مردم انجام خواهد گرفت.
رییس قوه قضاییه از روسای كل دادگستری ها خواست وظایف دستگاه قضایی را به نحو خوبی از طریق ستادها انجام دهند.
نظارت بر انتخابات ربطی به قوه قضاییه ندارد
لاریجانی افزود: با توجه به اینكه در نص قانون، نظارت بر انتخابات منحصرا در اختیار شورای نگهبان و اجرای انتخابات به عهده هیات های اجرایی است، دستگاه قضایی نباید در این حیطه ها دخالت كند.
رییس قوه قضاییه اظهار داشت: اینكه گاهی نقل قول هایی غلط در رسانه ها مطرح می شود كه دستگاه قضایی با تشكیل ستادها می خواهد از انتخابات صیانت یا نظارت كند، اشتباه و مسامحه در حق دستگاه قضا است.
رییس دستگاه قضا ادامه داد: نظارت بر انتخابات ربطی به قوه قضاییه ندارد و هیچ وقت نیز ما این مطلب را طرح نكرده ایم و از آن نیز دفاع نمی كنیم بلكه آن را خلاف قانون می دانیم.
منعی برای نظارت دستگاه قضا بر دوائر دولتی نیست
آيت ا... لاریجانی افزود: البته دخالت نداشتن دستگاه قضایی در بحث نظارت، مانع نظارت دستگاه قضایی به دوائر دولتی در حدی كه قانون تعیین كرده است، نیست.
رییس قوه قضاییه با بیان این كه دستگاه قضایی و قوه مجریه حق دخالت در انتخابات را ندارند، افزود: اما یك وظایف قانونی به عهده دستگاه قضایی گذاشته شده و آن نظارت بر دستگاه های دولتی است كه از طریق سازمان بازرسی كل كشور انجام می شود.
آيت ا... لاریجانی گفت: یكی از تخلفاتی كه در انتخابات صورت می گیرد و بسیار هم شایع است، آن است كه دستگاه های دولتی امكانات دولتی در اختیار برخی نامزدهای انتخاباتی مورد نظر خود می گذارند به طوری كه در زمان حضور در شورای نگهبان بارها شكایت می شد كه برخی نامزدها از خودروها و سالن های دولتی استفاده كرده اند كه تمامی این موارد تخلف است.
وی ادامه داد: این تخلفات از جهت نظارت به عهده شورای نگهبان است و از جهتی كه جرم باشد مربوط به دستگاه قضایی است ولی منافاتی ندارد كه سازمان بازرسی كل كشور سراغ آن دستگاه دولتی برود.
رییس دستگاه قضا تاكید كرد: بنابراین مرزها باید روشن باشد و دستگاه قضایی از اینكه كسی در حیطه وظایف شورای نگهبان دخالت نكند، دفاع می كند كه این امر به نفع نظام و تمام دستگاه های حكومتی است اما در عین حال باید توجه كرد كه دستگاه قضایی نیز وظایفی دارد.
آيت ا... لاریجانی ادامه داد: در تبصره ماده 25 قانون انتخابات تصریح شده است كه هیچ سازمانی و دستگاهی به جز وزارت كشور و شورای نگهبان با عنوان اجرای قانون انتخابات یا نظارت، مجاز نیست در امر انتخابات دخالت یا ماموران یا بازرسانی اعزام كند و تبصره این ماده، وظیفه دستگاه قضایی را از حیث نظارت و اجرا مشخص كرده است.
روسای دادگستری ها از نامزد خاصی نباید حمایت كنند
رییس دستگاه قضایی با بیان این كه در فصل هفتم قانون انتخابات رسیدگی به تخلفات و جرایم و در فصل نهم مجازات ها تعیین شده است، گفت: طبیعی است رسیدگی به تخلف و جرائم، وظیفه دستگاه قضایی است؛ بنابراین اگر دستگاه قضایی بخواهد وظایف خود را در كنار دستگاه های دیگر انجام دهد به طور حتم از اكنون روسای دادگستری ها باید برنامه ریزی دقیق داشته باشند و بی طرفی در انتخابات را به تمام معنا حفظ و از نامزد انتخاباتی خاصی نباید حمایت كنند.
رییس دستگاه قضا همچنین درباره بحث پیشگیری از وقوع جرائم در انتخابات گفت: روسای كل دادگستری ها در بحث پیشگیری باید فعال شوند و از همه امكانات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای استفاده كنند و پیام قوانین را به اطلاع مردم برسانند.
وی ادامه داد: قوانین ما در بحث جرائم و مجازات ها مطالب مهمی دارد كه این موارد باید به اطلاع مردم و حتی نامزدهای انتخاباتی برسد.
گفتني است كه اين نشست با حضور آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، مصطفی محمدنجار وزیر كشور، رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح و ساير  مسوولان ارشد قضایی در ساختمان قوه قضائیه برگزار شد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما