منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
رییس قوه قضاییه:آیین‌نامه آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه بزودی ابلاغ می‌شود
رییس قوه قضاییه از ابلاغ آیین‌نامه آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه در آینده نزدیك خبر داد و گفت:‌ به موجب این آیین‌نامه افرادی كه در پرداخت مهریه و دیه معسر هستند و یا در معسر بودن یا نبودن آنان تردید وجود دارد، به زندان نخواهند رفت.

به گزارش اداره‌ كل روابط ‌عمومی و تشریفات قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی كه با موضوع بررسی آیین‌نامه نحوه اجرای محكومیت‌های مالی برگزار شد،از عزم مسئولان قضایی در یافتن راهكارهای عاجل و مدبرانه به منظور حل مشكلات و كاستی‌ها خبر داد.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع مسئولان عالی قضایی در هفته قوه قضاییه ضمن تاكید بر این‌كه سخنان و توصیه‌های ایشان روحیه، انگیزه و نشاط جدیدی در مسئولان، قضات و كاركنان این نهاد ایجاد كرده است، گفت:‌ یكی از مهم‌ترین موضوعات و دغدغه‌های مسئولان عالی قضایی موضوع زندان‌ها بوده و هست و بنابر توصیه مقام معظم رهبری، بنا داریم با ابلاغ آیین‌نامه‌ای مشكل زندانی بودن افرادی را كه در اعسار یا عدم اعسار آنان تردید وجود دارد، حل كنیم.

رئیس قوه قضاییه با تاكید بر این‌كه ' متاسفانه عده زیادی به خاطر مهریه و دیه در زندان‌ها هستند كه یا قطعا معسر هستند یا دلیلی بر معسر نبودن آنان در دست نیست ' افزود:‌ نگه داشتن این افراد در زندان بجز ضرر برای خود و خانواده‌هایشان، تاثیری ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین از ابلاغ برنامه پنج ساله سوم قوه قضاییه به دادگستری‌های سراسر كشور خبر داد و گفت:‌ بزودی برنامه‌های یكساله دادگستری‌ها نیز كه از همین برنامه پنج ساله استخراج شده به دادگستری‌ها ابلاغ می‌شود تا وظیفه هر دستگاه در طول یك سال مشخص شود.

وی با تاكید بر برنامه‌محور بودن دستگاه قضایی، تشكیل معاونت راهبردی در قوه قضاییه را در جهت پیگیری برنامه‌ها و به نتیجه رساندن آن اعلام كرد و افزود:‌ دستگاه قضایی برای اجرای توصیه‌های مقام معظم رهبری و عملی كردن برنامه‌های خود، آمادگی كامل دارد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود به موضوع تحریم‌های غرب علیه ایران نیز اشاره كرد و افزود: غربی‌ها متوجه این نكته نیستند كه هرمیزان بر ملت و مسئولان ما فشار بیاورند، مقاوم‌تر خواهیم شد كما این‌كه تحریم‌ها در طول بیش از 30 سال گذشته همواره علیه كشور ما وجود داشته است.

آیت‌الله آملی لاریجانی روحیه مقاومت مردم ایران را موجب ' تبدیل شدن تهدیدها به فرصت‌ها ' دانست و با تاكید بر این‌كه ' بسیاری از پیشرفت‌ها و خودكفایی‌های ملت ایران از دل همین تحریم‌ها بیرون آمده است ' اظهار داشت: اینك نیز تمام مردم مسلمان و مقاوم ایران و همه قوا و مسئولان یكپارچه و متحد در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی خواهند كرد و هرگز از حقوق هسته‌ای خود عقب نخواهند نشست.

وی با اشاره به این‌كه 'مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر سر منافع ملی و حقوق ملت ایران هیچگونه اختلاف نظری ندارند' از برگزاری جلسه سران سه قوه در شنبه هفته جاری با تاكید بر همدلی و همیاری در راه مقابله با توطئه‌های دشمنان خبر داد و تاكید كرد:‌ ملتی كه با اعتقاد و ایمان الهی و همدلی در راه رسیدن به آرمان‌های خود گام برمی‌دارد هیچ‌گاه شكست نخواهد خورد و به فضل الهی این عقبه را نیز با مقاومت و ایمان و توكل به خیر خواهیم گذراند.

آیت‌الله آملی لاریجانی در ابتدای سخنان خود با تبریك میلاد باسعادت حضرت ولی‌عصر (عج)، بر لزوم توسل و اتكال به عنایات الهی در اعیاد شعبانیه و بویژه شب نیمه شعبان اشاره كرد و گفت:‌ شب نیمه شعبان مطابق بسیاری از روایات از لیالی قدر شمرده شده است و چه سعادتی است كه انسان قدر چنین شب‌های بابركتی را بداند و باب توجه و استغفار و انابه و توبه به درگاه الهی را بر خود بگشاید.

رئیس دستگاه قضا احیای شب نیمه شعبان را بسیار ارزشمند و دعا و استغفار در این شب بزرگ را موجب سعادت و تعالی انسان توصیف و تصریح كرد: عمر انسان نباید به غفلت بگذرد و باید از هر فرصتی كه پدید می‌آید برای رسیدن به قرب الهی استفاده كرد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما