منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
بازسازی نیروی انسانی و توجه به اخلاق از ضروریات دستگاه قضايي است
رئیس قوه قضائیه گفت:در دستگاه قضا توجه به مسأله بازسازی نیروهای انسانی و همچنین اخلاق‌مداری و تثبیت اخلاق در این قوه از ضروریات کار است.

به گزارش خبرگزاري  فارس، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی پیش از ظهر امروز در همایش سی‌امین سال تأسیس دانشگاه علوم قضایی با اعلام این مطلب افزود: دستگاه قضایی در طول مسیر خود پس از انقلاب دستخوش تحولات زیادی شده است و گامهای بلندی برای کسب موفقیت برداشته شده است.

وی گفت: در رسیدن به پیشرفت و همچنین تشکیل این نهاد بزرگ به طور قطع معمار بزرگ دستگاه قضایی یعنی شهید بهشتی نقش موثری را ایفاء کرده است.

وی با اشاره به این مطلب که ما وارثان این تلاش‌ها هستیم، گفت: هر چند تلاشهای خوبی در طول این سالها انجام شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و این فاصله در دانشگاه علوم قضایی نیز به چشم می‌خورد همان گونه که در بررسی سایر دانشگاه‌ها شاهد برخی نقایص هستیم.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این مطلب که، دانشگاه علوم قضایی امروز دارای استعدادها و نیروهای بسیار خوبی است، گفت: یکی از مهمترین ارکان تحول در دستگاه قضایی در بازسازی نیروی انسانی خلاصه می‌شود.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به این مطلب که ما بدون داشتن نیروهای کارآمد و صالح نمی‌توانیم توقع تحول و بازسازی در دستگاه قضایی را داشته باشیم، گفت: بنابراین در دوره جدید فعالیت دستگاه قضایی به ریاست اینجانب هم و غم‌مان این شد که بتوانیم کمبودهای موجود در زمینه نیروی انسانی را برطرف کنیم.

وی افزود: البته صاحبان تفکر و اندیشه می‌دانند که ایجاد تحول در زمینه نیروی انسانی که پایه آن تعلیم و تربیت است با سرعت و عجله حاصل نمی‌شود بلکه نیازمند دقت و تأمل و داشتن طرح و برنامه است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به سخنان برخی بزرگان مبنی بر اینکه، اگر دستگاه قضایی متحول شود کل جامعه تحول پیدا می‌کند، گفت: این فرض مطلبی درست و واقعی است و توجه به همین نکته است که ضرورت تقویت دانشگاه علوم قضایی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به این مطلب که اگر ما بنیادهای علمی خوبی را بنا کنیم و در جذب قضات هم تلاش لازم را داشته باشیم و شاهد ارتقاء سطح علمی دستگاه قضایی خواهیم بود، گفت: در اولین دیدارم با اساتید و مسئولان دانشگاه قضایی تأکید کردم که باید در مسیر تکامل پژوهشهای قضایی نیز قدم برداریم.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که امروز نمی‌توان از کنار فلسفه حقوق و همچنین ماهیت برخی از قراردادها به سادگی گذشت، گفت: ما باید به سراغ بحث‌های نظری و علمی برویم زیرا امروز با اتفاقات نو و بدیع سر و کار داریم که گاهی پیش آمده علمای دینی حوزه نیز در شناسایی و فهم دقیق آنها دچار اشتباه شده‌اند.

آیت‌الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله اخلاق اشاره کرد و گفت: امروز هم نیاز دستگاه قضائی و هم نیاز کل کشور توجه به اخلاقیات است و ما در دستگاه قضائی بیشتر به آن نیاز داریم.

وی تصریح کرد: عده‌ای از علما و صاحبنظران معتقدند که اگر دستگاه قضایی سالم شود سایر بخش‌های کشور نیز از سلامت برخوردار خواهند بود که این نکته نیز امری است صحیح و قابل تأمل است.

آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: هر چند که باید مبارزه با فساد از جانب همه دستگاههای اجرایی و دولتی و به طور کلی کل نظام برخورد شود اما جایی که فساد به دستگاه قضایی ارجاع داده می‌شود آنجاست که سلامت دستگاه قضایی مهم جلوه کرده و به برخورد با فساد منجر می‌شود.

رئیس قوه قضائیه به موضوع استقلال دستگاه قضایی به عنوان یک ضرورت اشاره کرد و گفت: من از لحظه اول حضورم در قوه قضائیه تمام هم و غمم را بر روی استقلال دستگاه قضایی گذاشتم زیرا معتقدم بدون استقلال نمی‌توان توقع رسیدگی عادلانه و درست از پرونده‌های قضایی داشت.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به این نکته که خیلی‌ها دلشان می‌خواهد دستگاه قضایی استقلال نداشته و تابع حرف آنها باشد گفت: اما برخلاف نظر این افراد ما اصرار داریم بر مشی در چهارچوب قانون و ضرورت حس استقلال قضات و دستگاه قضایی، هر چند که در این مسیر قطعاً مورد بی‌مهری قرار می‌گیریم و ناملایماتی هم رخ می‌دهد که اینها هزینه دسترسی به استقلال است.

وی با اشاره به این نکته که باید نظارت‌ها از شکل بیرونی آن به شکل درونی تغییر یابند گفت: درست است که ما باید سازمانهای نظارتی داشته باشیم اما تا زمانی که نظارت به شکل درونی آن در ذهن هر فردی جا نگرفته باشد تلاش‌های ما به نتیجه‌ای نخواهد رسید.

رئيس قوه قضائيه به تفاوت سکولارها و مسلمانان به خصوص شیعیان اشاره کرد و گفت: سکولارها از موهبت داشتن ایمان و دسترسی به قرآن محروم هستند حال آنکه ما باید با استمداد از قرآن و سخنان بزرگان دین روح نظارت و اخلاق را در خودمان بیدار کنیم.

وی خطاب به دانشجویان علوم قضایی به توجه بر مقوله شناخت خود انسان اشاره کرد و گفت: ما برای فناپذیری آفریده نشده‌ایم بلکه برای بقا آفریده ‌شده‌ایم و تأسف از این نکته دارم که بسیاری از ما در غفلت زندگی می‌کنیم و خودمان را نمی‌شناسیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی به پاکی و طهارت و نتیجه آن در نزول برکات علمی اشاره کرد و گفت: به طور قطع در جان پاک و مطهر، علوم بهتر رشد کرده و نتیجه بخشی بیشتری دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما