منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
دستگاه قضايي در اجراي احكام شرع و قانون هيچ ترحمي نخواهد داشت
 رييس قوه قضاييه گفت: به اشرار اخطار مي‌كنم، مسيرشان را تغيير دهند چرا كه دستگاه قضايي در اجراي احكام شرع و قانون هيچ ترحم و تسامحي نخواهد داشت.
به گزارش ايرنا، آيت‌الله 'صادق آملي لاريجاني' روز يكشنبه در همايش سراسري قوه قضاييه برگزار شد، اظهار داشت: اقدامات سختگيرانه دستگاه قضايي در برخورد با اشرار، اراذل، اوباش و متجاوزان به نواميس در سال جاري جدي‌تر دنبال مي‌شود.
وي با بيان اينكه از جمله اقدامات چشمگير دستگاه قضايي در سال گذشته، مبارزه با مجرمان جرايم خاص مانند قاچاقچيان مواد مخدر، سارقان مسلح و متجاوزان به نواميس مردم و اراذل و اوباش بوده است، افزود: اخطار مكرر اينجانب و مسوولان قضايي به متخلفان و متجاوزان، صرفا تهديدات توخالي نبوده است.
آيت الله آملي لاريجاني ادامه داد: اشرار ديده‌اند كه محاكمه و مجازات در راه است و قاچاقچيان كه قاتلان نامريي جوانان ما هستند، به چشم خود مشاهده كرده‌اند كه چوبه‌هاي دار در انتظارشان است.
رييس دستگاه قضايي تصريح كرد: همه اين اقدامات كه با پيگيري مستمر مسوولان قضايي صورت گرفته، آثار بسيار خوبي داشته كه براي مردم محسوس بوده است و نهادهاي درگير مانند نيروي انتظامي نيز به آن اذعان دارند.
وي تاكيد كرد: رابطين قضايي بايد با اقدامات قاطع و همكاري نيروهاي امنيتي، زندگي را براي اشرار سخت كنند و شايسته نيست كه آسايش و آرامش مردم خوب ما به‌خاطر اين‌گونه مسايل سلب شود.
 محاكمه عده اي از مفسدان اقتصادي ادامه دارد
رييس قوه قضاييه در ادامه با بيان اينكه مبارزه با مفاسد اقتصادي جزو اولويت‌ها و برنامه‌هاي دستگاه قضايي در سال گذشته بود، گفت: محاكمه عده‌اي از مفسدان اقتصادي همچنان ادامه دارد.
آيت الله آملي لاريجاني تصريح كرد: برخورد قوه قضاييه بايد بدون تبعيض و مقتدرانه باشد و مصمم هستيم كه اين برخورد را در سال جاري نيز ادامه دهيم.
وي با بيان اينكه ضعيف‌كشي در مرام قوه قضاييه نيست، افزود: هيچ خللي در اراده دستگاه قضايي به وجود نيامده است و تذكر مي‌دهم كه هر تخلف اقتصادي، فساد نيست و نمي‌توان هركس را كه معوقه بانكي دارد، مفسد اقتصادي خواند.
رييس دستگاه قضايي با بيان اينكه دادستان كل كشور در سال گذشته مساله معوقات بانكي را پيگيري كرد، اظهار داشت: معوقات بانكي به دسته‌هاي مختلف تقسيم‌ بندي شد و متخلفين به دادگاه معرفي شدند.
وي تاكيد كرد: رسانه‌ها اعم از دولتي و غيردولتي بايد از متهم ساختن اشخاص با نام يا نشان آشكار خودداري كنند.
آيت الله آملي لاريجاني با تاكيد بر اينكه حفظ آبروي مسلمان از اوجب واجبات است، افزود: قوه قضاييه مصمم است متهمان را به دادسرا احضار كند اما اين بدان معنا نيست كه متهم تبرئه نشود.
رييس دستگاه قضايي اضافه كرد: رسانه‌اي كردن اين امور قبل از قطعيت يافتن احكام، خلاف قانون و جرم است و در صورت شكايت، دستگاه‌ها بايد رسيدگي كنند.
 كسي به بهانه امر به معروف نمي تواند منكر بزرگتري مرتكب شود
وي ادامه داد: برادر بزرگواري از مجلس، نامه نوشته‌ كه اين نحوه عملكرد قوه قضاييه نسبت به نمايندگان مجلس خلاف قانون است.
آيت الله آملي لاريجاني تاكيد كرد: به اين برادر بزرگوار كه به ديانتش اطمينان دارم، مي‌گويم كجاي قانون اساسي گفته است كه نمايندگان مجلس در مقام ايفاي نقش نمايندگي خود مي‌توانند دروغ بگويند، نسبت ناروا دهند و آبروي افراد را ببرند و از تعقيب قضايي مصون باشند.
رييس قوه قضاييه افزود:كسي نمي‌تواند به بهانه امر به معروف، منكر بزرگ‌ تري مرتكب شود و در صورت يقين، بايد مدارك خود را به دادسرا ارائه دهد و نمي‌توان با حدث و گمان كسي را متهم كرد.
آيت الله آملي لاريجاني اضافه كرد: در اواخر ايام حضورم در شوراي نگهبان نسبت به اصل 86قانون اساسي تفسيري شد كه به خاطر شايط خاص آن زمان اعلام نشد، ولي اصل تفسير با راي بالاي اعضاي شورا تصويب شد و اكنون نمي‌دانم كه اعلام شده است يا خير اما همان بود كه عرض كردم.
تاسيس معاونت پيشگيري از وقوع جرم
وي از ديگر مسايل مهم مطرح در قوه قضاييه را پيشگيري از وقوع جرم دانست و گفت: توجه به سيل پرونده‌هاي قضايي و حجم عظيم وارده‌ها، هر مسوولي را به فكر مي‌برد كه بايد چاره‌اي شود.
رييس قوه قضاييه ادامه داد: در دوره جديد، معاونت پيشگيري از وقوع جرم تاسيس شد و فعاليت‌هاي خوبي را داشته است.
وي اضافه كرد: البته روشن است كه اقدامات قوه قضاييه بدون همكاري قواي ديگر نمي‌تواند مطلوب نهايي باشد.
آيت الله آملي لاريجاني در ادامه با اشاره به ترويج فرهنگ گذشت و ايثار اظهار داشت: بايد يكي از برنامه‌هاي كلي در اين معاونت و بخش‌هاي فرهنگي درون و بيرون قوه قضاييه، بر اين موضوع متمركز شود.
رييس دستگاه قضايي ادامه داد: نبايد با كوچك‌ترين برخورد، عده‌اي در دادستاني حاضر شوند و نسبت به حق خود چنان ريز شوند كه در ساير مسايل بزرگ‌تر اين‌گونه مصر نيستند.
وي همچنين درباره فعاليت‌هاي مركز آمار و فناوري اطلاعات قوه قضاييه اظهار داشت: با وجود امكانات بسيار پيشرفته در زمينه فناوري اطلاعات، خوشبختانه ارائه خدمات به مردم تسهيل شده است.
آيت الله آملي لاريجاني گفت: مركز آمار فعاليت‌هاي منسجمي در توسعه زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري و طراحي‌هاي نرم‌افزاري در دستگاه قضايي داشته است و اين اقدامات در سال جاري با عزمي بيشتر ادامه خواهد يافت.
رييس دستگاه قضايي درباره فعاليت‌هاي ستاد حقوق بشر قوه قضاييه در سال گذشته نيز گفت: اين ستاد در سالي كه گذشت، فعاليت‌هاي خوبي داشت و علاوه بر شركت در مجامع بين‌المللي و دفاع از حقوق بشر جمهوري اسلامي ايران، مطالعات گسترده‌اي درباره حقوق بشر در ساير كشورها داشته است و امسال با تلاش بيشتر اين فعاليت‌ها ادامه خواهد يافت.
انتقاد از نبود يك مركز پژوهش در قوه قضاييه
وي در ادامه از نبود يك مركز پژوهش در دستگاه قضايي انتقاد كرد و گفت: دستگاه قضايي نيازمند مركز پژوهش‌هايي است كه مطالعات بنيادين داشته باشد.
آيت الله آملي لاريجاني تصريح كرد: هم‌اكنون در بسياري از كشورها، تحقيقات خوبي درباره فلسفه حقوق صورت مي‌گيرد كه شايسته تقدير است و ما نيز بايد براي به دست آوردن دانش بومي در اين زمينه فعاليت داشته باشيم.
رييس دستگاه قضايي اظهار اميدواري كرد: در آينده نزديك مركز پژوهش‌هاي قوه قضاييه راه‌اندازي شود.
وي از همه اساتيد دانشگاه‌ها و حوزه و همچنين قضات با تجربه در اين زمينه مساعدت خواست.
لاريجاني با بيان اينكه در كتاب و سنت، مساله قضا مطرح و بر اهميت آن تاكيد شده است، خاطرنشان كرد: احياي حقوق عامه، گسترش عدالت، كشف جرم و تعقيب مجرمين و مجازات آنها از جمله وظايف دستگاه قضايي است.
رييس قوه قضاييه اظهار اميدواري كرد فعاليت‌ها و اقدامات دستگاه قضايي در سال جاري با كميت و كيفيت بيشتري ادامه يابد.
جبران كاستي نيروي انساني قوه قضاييه
وي تاكيد كرد: تقويت نيروي انساني يكي از مهم‌ترين اولويت‌هاي دستگاه قضايي در سال جاري است.
رييس دستگاه قضايي با بيان اينكه اين امر در سال گذشته با همكاري دولت و مجلس و الطاف ويژه رهبر معظم انقلاب اسلامي به نتايج خوبي رسيد، گفت: در برنامه پنجم توسعه، مساله جبران كاستي‌هاي نيروي انساني در دستگاه قضايي ديده شده است و با برنامه‌ريزي‌هاي منظم معاونت آموزشي قوه قضاييه، حدود يك‌هزار نفر در امتحانات قوه قضاييه پذيرفته شده‌اند كه هم‌اكنون مراحل جذب، گزينش و آموزش اين افراد انجام مي‌شود.
آيت الله آملي لاريجاني اظهار اميدواري كرد اين مسير در طول اجراي پنج ساله برنامه پنجم توسعه همچنان ادامه يابد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما