منوي اصلي
منوي اصلي
پيوندهاي مهم
پيوندهاي مهم
رهنمودهای ریاست قوه قضائیه
پرهيز ازجنجال‌هاي سياسي ‌و رسانه‌اي از رويكردهاي دستگاه قضاست
آيت‌الله آملي لاريجاني رييس قوه قضاييه با مراجع تقليد در قم ديدار و گفت‌وگو كرد و در اين ملاقات‌ها با تاكيد بر تقويت تعامل قوه قضاييه با حوزه‌هاي علميه، ترغيب مراجع عظام به حضور فعال و گسترده فضلا به ويژه فضلاي حوزه را موجب تقويت و تحكيم بيشتر اركان دستگاه قضايي اعلام كرد.
رييس قوه قضاييه  در اين ديدار
ها به صورت جداگانه با آيات عظام مكارم شيرازي، صافي گلپايگاني، شبيري زنجاني، نوري همداني، سبحاني و جوادي آملي ملاقات و گفت‌وگو كرد.
براساس گزارش اداره كل روابط عمومي و تشريقات قوه قضاييه، آيت‌الله لاريجاني در اين ديدارها با تاكيد بر ضرورت استفاده از نيروهاي نخبه و كارآمد خصوصا فضلاي حوزه علميه، خواستار كمك بيشتر مراجع تقليد و ترغيب فضلاي حوزه از سوي م
راجع عظام به حضور فعال در دستگاه قضايي شد و گفت: حوزه‌هاي علميه مي‌توانند در تقويت نيروي انساني دستگاه قضايي به قوه قضاييه كمك شاياني نمايند.
رييس قوه قضاييه يكي از اقدامات و برنامه‌هاي در دست اجراي دستگاه قضايي را توسعه بعد نظارتي ديوان عالي كشور عنوان كرد و افزود: متاسفانه تفسير مناسبي از بعد نظارتي ديوان عالي كشور نشده است و دستگاه قضايي در نظر دارد در جهت اجرايي كردن اصل 161 قانون اساسي كه تا كنون معطل مانده است ساز و كاري فراهم كند كه ديوان عالي كشور بر تمام آرا نظارت نمايد تا خداي ناكرده اين گونه تصور نشود كه با توجه به محدوديت اعمال ماده 18 آراي صادره از محاكم بدون نظارت مراجع نظارتي است.
آيت‌الله لاريجاني تصريح كرد: يكي از كارهايي كه در دستگاه قضايي آغاز شده و بايد گسترش يابد استفاده از فن‌آوري نوين است و تلاش ما اين است كه دسترسي مردم به دستگاه قضايي آسان شود و يكي از راه‌هاي رسيدن به اين هدف استفاده از فن‌آوري نوين است.
رييس قوه قضاييه حفظ استقلال و نفوذ ناپذيري دستگاه قضايي را ضرورتي انكارناپذير برشمرد و افزود: همگان بايد بدانند كه دستگاه قضايي ضابط كسي نيست و قطعا بر حسب قانون رفتار خواهد كرد و در برخورد با متهمان به ويژه دانه درشت‌هاي اقتصادي و پر نفوذ هيچ حريم امني براي آنان قايل نيست.
ريس قوه قضاييه تاكيد كرد: يكي از رويكردهاي دستگاه قضايي در كنار تقويت اركان استقلال و نفوذناپذيري دستگاه قضايي پرهيز از جار و جنجال‌هاي سياسي و رسانه‌اي در رسيدگي‌هاي قضايي است.

در ديدارهاي جداگانه امروز ‌آيت‌الله آملي لاريجاني با مراجع عظام پس از بيان نقطه نظرات رييس قوه قضاييه، هر يك از آقايان مراجع عظام با تاكيد بر ضرورت همكاري و همياري حوزه‌هاي علميه با قوه قضاييه با تقدير از اقدامات انجام شده طي سخناني خواستار توجه بيشتر دستگاه قضايي به مسايل و مشكلات و بهبود امور شدند.
آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي در اين ديدار نفوذ ناپذيري دستگاه قضايي و كاهش اطاله دادرسي را دو ركن مهم و هدف عمده قوه قضاييه برشمرد و گفت: دستگاه قضايي منسجم و كارآمد آبروي نظام اسلامي است.

آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي افزود: به منظور تقويت نيروي انساني كارآمد و نخبه در دستگاه قضايي مناسب است كه مركزي در حوزه علميه قم جهت تربيت قضات و نيروهاي كارآمد تشكيل شود.
آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي نفوذناپذيري دستگاه قضايي را بسيار مهم برشمرد و افزود: وظيفه دستگاه قضايي احقاق حقوق مظلومان
است و دستگاه قضايي همواره بايد به گونه‌اي عمل كند كه استقلال و نفوذ‌ناپذيري‌اش بر همگان ثابت شود چرا كه اميد مردم به جلوگيري از اعمال نفوذ است.
مكارم شيرازي با انتقاد از رسانه‌اي شدن برخي پرونده‌ها قبل از تاييد نهايي حكم كه پيش از آن انجام شده است، گفت: بسياري از مسايل قبل از محاكمه و اتمام سير رسيدگي قضايي رسانه‌اي مي‌شود در حالي كه اين مساله از جنبه قانوني و شرعي درست نيست و از جمله امور مهم ديگر اين است كه دستگاه قضايي بايد اطلاع رساني خود را تقويت كند تا خداي ناكرده از اين طريق استقلال دستگاه قضايي تحت الشعاع قرار نگيرد.
آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني نيز در ديداري جداگانه با تاكيد بر ضرورت همكاري بيشتر قوه قضاييه و حوزه‌هاي علميه، استقلال دستگاه قضايي را بسيار مهم ارزيابي كرد و گفت: بحث استقلال دستگاه قضايي بسيار مهم و در تمام جوامع و در شرع مقدس اسلام بسيار مورد تاكيد است.
آيت الله العظمي صافي گلپايگاني افزود: تمام اركان نظام جمهوري اسلامي ايران بايد قوي و منسجم بمانند و در تعامل و همكاري با يكديگر عمل كنند.
آيت‌ال
له العظمي شبيري زنجاني نيز اقدامات انجام شده در دستگاه قضايي را مناسب برشمرد و خواستار تقويت خدمت‌رساني دستگاه قضايي به مردم شد.
آيت‌الله العظم
ي شبيري زنجاني گفت: استفاده از نيرهاي نخبه، فضلا و انديشمندان حوزه در دستگاه قضايي مي‌تواند به شكوفايي بيشتر قوه قضاييه و دستيابي به عدالت منجر شود.
آيت‌الله العظمي نوري همداني ضمن گرامي‌داشت دوازدهم فروردين سالروز تشكيل جمهوري اسلامي و تاكيد بر اهميت استقلال قوه قضاييه، از تدبير قوه قضاييه در برخورد با فتنه‌گران در جريان فتنه بعد از انتخابات تقدير كرد.
آيت‌الله العظمي نوري همداني در ديدار با رييس قوه قضاييه افزود: در ميان قواي سه گانه، قوه قضاييه مهم‌ترين و سنگين‌ترين وظيفه در برقراري عدالت در جامعه را بر عهده دارد.
آيت‌الله العظمي سبحاني در ديدار با رييس قوه قضاييه با ايشان ضمن پر اهميت دانستن امر قضاوت تاكيد كرد: در نحوه جذب و گزنش قضات همانگونه كه اميرالمومنين (ع) در نهج‌البلاغه بر آن تصريح كرده‌اند بايد با دقت فراواني انجام پذيرد.
آيت‌الله العظمي سبحاني در ادامه اين ديدار با اشاره به فعاليت‌هايي شوراهاي حل اختلاف ضرورت بازنگري در اين نهاد را توصيه كرد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما